Jdi na obsah Jdi na menu
 


Film PIKO - názory žáků

Film PIKO je dost drsný, rozhodně není pro slabší charaktery, i když si myslím, že pro výstrahu by tento film měl zhlédnout každý. Je dobře, že film s takovou tématikou natočili, zvláště s vlastními zkušenostmi tří pánů, kteří toto drama skutečně prožili. 
Ve filmu jsou zodpovězeny snad všechny otázky, na které bychom se ohledně užívání drog mohli ptát. Můžeme snáze pochopit, jak do drogového začarovaného kruhu můžeme lehce spadnout a není lehká cesta ven. 
Někdy žádná cesta ven ani není. Vše jde strašně rychle, aniž bychom si to uvědomili. 
Tyto závislé lidi nelze ani soudit, život a jejich vlastní „hloupost“ je odsoudí sama. 
Proto nesuďme, dělejme vše s rozvahou a zásadně se nezastávejme kréda, že se má vše zkusit. 
Nemá, jsou věci, které by se měly nechat ležet. 
Tereza Zábranská 9. ročník 
 
 Film mě moc neoslovil. Není to žánr, který se mi líbí a který bych vyhledávala. Znovu bych ho vidět nechtěla. Film na mě působil takovým stresujícím dojmem, ale to asi měl. Určitě mi však upřesnil představu, jak to vypadá v prostředí, kde se berou drogy. Utvrdil mě v tom, že drogy nikdy brát nechci a ani s nimi experimentovat. 
Situace, které nějak nasvěčovaly k rizikovému chování bylo hodně. Hlavní postava, už jako malý kluk, byl zneužíván a hodně bit. V dospělosti jako další mezník bylo setkání s partou, která měla s drogami zkušenosti už delší dobu. 
Když pak policie kontrolovala tyto lidi a našla je ve zdrogovaném stavu, zavřeli je nebo poslali do psychiatrické léčebny. Lidé, kteří drogy brali, slibovali, že už je nikdy brát nebudou. Ale stejně s tím znovu začali. 
Nechápu, proč se k drogám vraceli pořád dokola, když stejně předtím úspěšně několik měsíců abstinovali. 
Na tento film by se mělo jít podívat rozhodně co nejvíce lidí, aby věděli, kam je mohou drogy dostat. 
Anna Panáčková 9. ročník 
 
Tento film mě obzvlášť nezaujal a měla jsem z něj spíše smíšené pocity. Bylo to asi i proto, že filmy tohoto žánru moc nemusím a do kina jsem šla vlastně jen kvůli tomu, že jsem musela. Ale i přesto musím říci, že zpracování filmu bylo velice dobré. 
Ani pořádně nevím, co mě na filmu zaujalo či co se mi nejvíce líbilo. Bylo to skvělé obsazení hlavních postav nebo celý ten krutý, ale pravdivý příběh? Možné je všechno, protože obě tyto věci byly splněny na jedničku. 
Můj postoj k drogám je asi takový, že je neřeším. Lidé, co grogy užívají, trápí se (vlastní blbostí) a bydlí někde pod mostem, jsou mi lhostejní. Asi to není nejlepší postoj, protože tito lidé mohou být velice nebezpeční, kradou, pohazují injekční stříkačky….. Ale každý na to přeci máme svůj názor a ten nám nikdo brát nemůže. 
Ve filmu je docela dobře vidět, jak se člověk k drogám může dostat. Těch způsobů a příčin je samozřejmě mnoho, ale ve filmu se zaměřili na špatnou výchovu a vliv party na jedince. Pokud se člověk dostane do takového prostředí, tak už pak velice těžko hledá cestu zpět. Tedy pokud vůbec hledá. Protože málokdo dokáže s drogami přestat nebo vyhledat pomoc a léčit se sám. A i když tedy přestane a dokonce je už několik let čistý, tak pak může potkat opět ty své „kamarády“a hups, vše se náhle obrátí vzhůru nohama a on v tom opět pěkně lítá. 
Tento případ je ve filmu natočen a myslím si, že to tak často bývá i ve skutečnosti. Jinak život s drogami není vlastně ani život. Je to pouze přežívání na úkor nějaké látky. Prostě je to o tom, že si vezmu drogu a jsem v pohodě, potom se vyspím a musím sehnat peníze na další dávku a takhle je to neustále dokola. 
Jinak tento film byl určen a doporučován školám, respektive žákům. Nevím, jestli to má nějaký určitý smysl, protože většina z nás moc dobře ví účinky a později následky užívání drog. A i kdyby to mělo být jen takové celkové shrnutí a upozornění pro nás pro všechny, tak si myslím, že to bylo dost odrazující a kruté, i když pravdivé. 
Takže tento film bych shrnula asi tak, že byl velice pěkně zpracován, mohli jsme v něm vidět vše jasně a bez jakýchkoliv zábran. Byl poučný, ale jen kvůli nějakému filmu lidé s drogami určitě nepřestanou, je to jen takové upozornění pro ty, co by si s drogami chtěli začít. 
Sandra Hejdová 9. ročník 
 
Film Piko byl natočený poutavě. Líbilo se mi, jak chvílemi byl film jako normální jiný film, ale zas na druhou stranu, byl pojat dokumentárně. Nádherně byly vidět ty stavy, do jakých se postavy dostávaly. 
Pěkné bylo i propojení současnosti s minulostí. Názorně bylo vidět, jak člověk dokáže ztratit kamarády, jen kvůli drogám. 
Drogy, drogy a zas jen drogy. Ale má to vůbec smysl? Stojí to za to, abychom kvůli drogám přišli o přátele? Myslím, že ne. Přece každý člověk může mít někoho rád. A nic to nestojí. Ale drogy? Utrácíte za to peníze! A co vám to dá? Vůbec nic. Chvilkové či delší stavy spokojenosti, ale co z toho? 
Stavy pominou a vy jste tam, kde jste byli předtím. A možná je to ještě horší. A tak se znovu ptám: „Stojí to za to“, opustit kvůli drogám rodinu, kamarády a všechny, koho máme rádi? NE, NE, NE. 
Tento film a prevence nás má varovat před těmito stavy a i před lidmi, kteří by nás do toho mohli stáhnout. 
Važme si zdraví a života, je to nejcennější, co máme. 
Štěpán Sládek  9.ročník