Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beseda na téma HIV - AIDS

 Názory žáků 2. stupně po besedě na téma HIV – AIDS

 
Co je to AIDS? 
AIDS je syndrom získaného selhání imunity. I když jsme měli přednášku o AIDS a HIV už po druhé myslím si, že to nebyla ztráta času. Je dobré slyšet to od člověka, který to už dlouhá léta zná a zkoumá tuto chorobu. Je to něco jiného než vám řekne paní učitelka nebo pan učitel. 
Když potom zjistíte, že pán, který vás seznamuje s touto nevyléčitelnou chorobou, vám na konci přednášky řekne: že on sám je nakažen touto chorobou, pak toho člověka budete s chutí poslouchat, protože takoví lidé mají můj veliký respekt, že se odhodlali s tím bojovat, i když je ta choroba nevyléčitelná, ale dá se prodloužit život díky dnešní moderní vědě. Takový člověk se dožije jenom 40 let, když se ta choroba zjistí do dvou měsíců od doby, kdy jste nakaženi. U lidí, u kterých se to zjistí později, je dožití kolem 30 let, a když se to nezjistí nebo si někdo nezajde na kontrolu, předčasné úmrtí ho nemine. 
Dnes se asi jenom 7000 lidi nechá zkontrolovat, jestli nemají HIV, což je velmi málo. Ale také nás uklidnil, že AIDS se nedá přenášet slinami ani dotykem. 
Slinami bychom se mohli nakazit, jen kdybychom spotřebovali 6 až 7 litru slin, což není možné. 
AIDS se dá přenášet nechráněným pohlavním stykem, ale když se dostane do kontaktu krev nakaženého a vaše krev, je to možné jen asi v 1% ze 100. Když je matka těhotná a je nakažená virem HIV. Jestli jej má, matku zachránit nemůžou, ale to dítě ano. Pak je ta maminka na lécích a dalších vakcínách. 
Proto mockrát děkuji za tuto přednášku a rady do života. Nikdy nebudu mít pohlavní styk bez kondomu! 
Robert Neuffus, 9. třída
 
Před několika dny byla u nás ve škole beseda o chorobě jménem AIDS. I když u nás byl pán jménem Libor Matula už podruhé, opět mě to velmi zaujalo. AIDS je poškození imunitního systému virem HIV. Poté, co se nám pán představil, nám oznámil, že je HIV pozitivní . 
Má pro mě beseda vůbec význam? Beseda má pro mě veliký význam. Po této besedě jsem měla náladu na nic a začala jsem se této choroby velmi bát. Sice ten strach není příjemný, ale alespoň vím, že si budu dávat hodně pozor. 
K čemu mě beseda bude? Při pohlavním styku budu používat kondom, protože vím, že když ho použiji, vir HIV u mě nemá šanci. 
Pan Libor Matula je HIV pozitivní díky nechráněnému pohlavnímu styku s přítelem. Když lidé uslyší, že je někdo z vesnice HIV pozitivní, začnou se ho bát, vyhýbat se mu. I když třeba vědí, že se vir HIV nepřenáší dotykem ani slinami. Člověk zůstane sám a zhroutí se. Takovým lidem se musí pomáhat a ne se jim vyhýbat. Díky této besedě vím, že člověk, který je HIV pozitivní není nebezpečný. Můžu se s ním držet za ruce, můžu mu dát pusu . 
Jde jen o to, aby při něm někdo stál a podpořil ho. Takový člověk si může najít holku, se kterou může mít chráněný pohlavní styk. Může mít i děti, ale žena musí dostávat protilátky, aby tento vir nechytla. Porodu HIV pozitivní ženy musí být císařským řezem. 
Omezuje HIV pozitivního člověka například sport? 
Ne, sportovat může jako ostatní lidé. Jediný sport, který asi není vhodný pro člověka HIV pozitivního, je box, ve kterém teče krev. 
Je velmi důležité, aby lidé věděli, jak se proti tomuto viru bránit. Strašně moc lidí na tomto světě je nakaženo virem HIV. Pořád přibývají. Musíme se nějak bránit. 
Adéla Mejstříková 9. třída 
 
Co to vlastně je AIDS? AIDS je syndrom selhaní imunity. 
Už dvakrát byl v naší škole pán, který zkoumá vir HIV. On sám nám řekl, že on chytil vir HIV pohlavním stykem od svého partnera. Jeho partner mu řekl po nechráněném pohlavním styku, že má v sobě vir HIV. On nám řekl, že tato choroba se dá léčit do 72 hodin a že tuhle metodu vyžívají velmi doktoři, protože když operují nakaženého člověka, který má v sobě vir HIV a vystříkne jim krev do otevřené rány a spojí se krví doktora, tak by se mohl doktor nakazit HIV virem. Když tuto operaci podstupují, dostane se jim velmi nepříjemné vyrážky na pokožce. Vir se dá přenášet krví, ale tohle je možné tak 0,25% ze 100. K přenosu viru hlavně dochází vaginálním a análním stykem, ale nad tímto přenosem se můžeme chránit kondomem. Také se dá přenášet stříkačkou, ale nemůže to chytit 5 minut po tom, co si píchne ten před ním. 
Na přednášce ve škole se ptal, jestli se dá přenést HIV vir francouzským polibkem. Hodně lidí odpovědělo, že nedá, ale našli se tací, co si mysleli, že ano. Pán jim vysvětlil, že by museli vycucat 6-7 litrů slin, což není možné. Dozvěděli jsme se o tom, že když je žena těhotná a má v sobě vir, může její dítě přežít tak aby ten vir nemělo, což se dělá císařským řezem. Lidé nakaženi virem HIV, kteří se nedají otestovat do 2 měsíců, mohou žít pouze ještě 6 – 10 let. Ale lidé, na které se přijde včas, mají šanci žít ještě 50 let, pokud budou sportovat a žít zdravě. 
Tato přednáška nám dala hodně skvělých rad do života. 
David Sklář 9. třída
 
Do učebny češtiny přišel pán. Někteří už ho znali, někteří ne. Byl to pán z Domu Světla, který nám přišel přednášet o HIV a AIDS. Okamžitě si nás rozdělil na 9., 8.,7. a 6. třídu. Nejspíš, aby měl přehled. 
„Největší chybou, jaké se lidé dopouští, je to, že si myslí, že HIV je AIDS. NENÍ! HIV je virus, AIDS je nemoc!“ Tohle nám zdůraznil: „To, že je někdo HIV pozitivní neznamená, že má AIDS´´. Na interaktivní tabuli nám pustil prezentaci. Samozřejmě o HIV a o AIDS. Ale také o Domě světla, což je taková „Záchrana“ pro nakažené. 
Mohou tam bydlet do té doby, než se postaví na vlastní nohy. Je tam pomoc pro nakažené, těhotné ženy. Dělají tam i testy na HIV, ale hlavně je to anonymní. Nikdo se nemusí bát, že se to každý dozví. 
Bylo vidět, že to opravdu umí dobře vysvětlit. Pak jsme také zjistili proč. Sám je HIV pozitivní. Pracuje v Domě Světla a chce pomáhat lidem, kteří jsou na tom stejně jako on. Těm, kteří jsou vylekaní a bojí se, co s nimi bude. 
Pokud člověk, který si myslí, že se nakazil HIV, přijde 2 měsíce po riskantním nechráněném pohlavním styku na testy, je pravděpodobné, že se určí nákaza na 99%. Je to nejlepší stádium viru, kdy se dá odhalit. 
Jestliže je těhotná žena nakažena virem HIV a chce, aby dítě bylo zdravé, poradí se se svým doktorem. V tomto případě se dělá císařský řez. Dítě se vyndá celé, aniž by se narušila placenta. Placentou je dítě chráněno před matčinou krví a lze ho zachránit. 
Také nám vyjmenoval nejčastější chyby, co lidé dělají a nakazí se virem HIV- např: nechráněný pohlavní styk, proniknutí krve nakaženého člověk do krevního oběhu zdravého člověka atd.. 
Další nejčastější chyba lidí je ta, že si myslí, že se HIV pozitivního člověka nesmí dotknout či ho líbat. Je to normální člověk, ale musí se více chránit. Což by se měl chránit i zdravý člověk. Líbání se provozovat může. K nakažení slinami je potřeba 7 litrů slin. Takže je minimální riziko. 
Co jsem si z besedy odnesla? Chránit se, nevěřit partnerovi, se kterým mám krátkodobý vztah a chránit se. 
Veronika Zábranská 9. třída 
 
Jednoduše řečeno, AIDS je zákeřný virus, který od roku 1948 děsí celý svět. Nejhorší na tom je, že lidé na celém světě se proti AIDS umějí málo bránit. Největší podíl na šíření viru HIV mají Ukrajinci, kterých je tímto virem nakaženo více než milion, je to tak dva a půl milionu. 
Po besedě pana Matuly mě docela naskakovala husí kůže, protože některé věci, které nám opravdu vyprávěl, byly děsivé. Nejvíce nakažených lidí je v Praze nebo se někteří lidé stěhují do Prahy, protože se tam cítí v bezpečí. 
Dům Světla je zařízení pro lidi nakažené HIV, pracovníci mají rok na to, naučit lidi žít život i s nemocí HIV. V Domě světla pracuje pan Libor Matula, který se právě nakazil pohlavním stykem se svým dlouholetým přítelem. Pohlavní styk, při kterém nepoužil kondom, se mu stal osudným. 
Pohlavní choroby 
Pohlavním stykem se nepřenáší jen HIV, ale i další pohlavní choroby – například kapavka,syfilis. Na tyto choroby však známe lék. Rychlá pomoc pro odhalení HIV - pokud se zjistí, že jste nakaženi do 72 hodin, může se zahájit léčba, která prodlužuje život. POZOR AIDS je smrtelný.                                                      
Michal Fajgl 9. třída 
 
Beseda o HIV a AIDS byla velmi poučná. Nejspíše ty informace, které jsem se dozvěděla, využiji v životě, určitě se budu při pohlavním styku chránit. Tyto besedy mám ráda, protože se dozvídáme nové věci a získáváme informace o tom, jak a před čím se máme chránit. 
Petra Urbánková 8. třída 
 
Beseda pro nás znamenala ponaučení o bezpečnějším životě a jak se chránit při pohlavním styku. Když si nejsme jisti, je dobré si nechat udělat test na HIV a AIDS u lékaře. S touto nemocí se dá žít 30-40 let, ale jen v případě, že se včas odhalí. 
Jana Vřešťálová, Bára Jeništová 7. třída
 
Beseda pro mě znamenala hodně. Dala mi radu, že nikdy nemám mít nechráněný sex. 
Dan Maleček 6. třída 
 
Beseda pro mě byla dost důležitá a zajímavá, bavila mě. Dost věci jsem se dozvěděla o AIDS, řekla bych, že je to do života hodně potřebné. Pán nám říkal, jak se dá HIV přenést, čím se naopak přenést nedá. Také, co musíme udělat, pokud si nejsme jisti bezpečností pohlavního styku. Kam se jít otestovat, jak probíhá testování. Také kolik let se dožije člověk, u kterého se HIV ujistí včas. Pán nám řekla, že hovoří z vlastní zkušenosti, o to více byla beseda poučnější. 
Lucie Hrabovská 6. třída