Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beseda 8.4.2014 - Extremismus

Bc. David Lebeda pracoval jako policista protiextremistického oddělení Policie ČR (1993–2007), koordinátor prevence kriminality a protidrogový koordinátor ÚMČ P7 (2008–2010), lektor pro problematiku extremismu (2006–2012) a lektor VOŠ sociální, pedagogické a teologické JABOK (2007–2012). Je zaměstnancem občanského sdružení ASI-MILOVÁNÍ (od r. 2010) a předseda občanského sdružení Imperativ (2010–2012).
 
Téma: Extremismus
 
Vliv extremismu na děti a dospívající mládež
Jeden z největších vlivů extremismu na děti a dospívající mládež představuje odcizení se od rodiny, přátel, kamarádů a celé společnosti. Ve věku od 12 do 20 let se mladý člověk pod vlivem extremismu může „propracovat“ k alkoholismu, drogové závislosti, útěkům z domova a zejména ke zločinu. Většinou to začíná „nevinně”, tak jako u jiných rizikových skupin.
 
Názory žáků
 
1. Co mě zaujalo, otevřelo mi oči?
2. Setkala jsem se někdy se situací, kterou uváděl přednášející na besedě
3. Překvapilo tě něco na besedě?
4. Vytknula bych něco na besedě?
5. Dále, co mě k tomu napadá (pozitivní, negativní)
 
 
Mě osobně se beseda líbila.
Zaujalo mě to a mohlo by být takových besed víc.
Jan Foukal (9.tř.)
 
Beseda se mi celkem líbila, bavilo mi to poslouchat.
Nejvíce mi zaujalo, jak ten kluk držel bombu a bouchla mu v ruce.
Nikdy jsem se s tím nesetkala, jen občas v televizi.
Na besedě bych nic nevytkla, myslím si, že to pán hezky vysvětlil.
Kateřina Nedvědová (6.tř.)
 
1) Zaujalo mě, že v situacích, které nám přednášející na besedě ukazoval,  zasahovali i koně.
Dále mě zaujalo, že tam nebyly jen občané České Republiky a na nějakých záběrech byly i děti.
 
2) Ne nesetkala jsem se naštěstí s žádnou událostí a jsem za to ráda.
 
3) Ne nepřekvapilo mě na besedě nic kromě těch koní.
 
4) Ne besedě bych nevytknula nic. Beseda se mi líbila, nic mi na ní nevadilo.
     
5) Líbilo se mi, jak to pan Lebeda přednášel, na nic nespěchal, prostě další super  beseda
Dalšího mě nic nenapadá, vše jsem napsala v ostatních otázkách.
Daniela Lučanová (6.tř.) 
 
 
Tato beseda se mi líbila. Nejvíce mě zaujalo to, že policie hlídá na fotbalových stadionech v civilu, což sem nevěděla. Ale o některých tématech bych se ráda dozvěděla více. Kvůli přítomnosti 6. třídy, jsme tyto témata museli přeskočit, protože na ně by to bylo příliš složité. Což mi vadilo, protože tyto témata mě zrovna velmi zajímala. Ale jinak se mi tato beseda moc líbila a hodně sem se toho dozvěděla.   
Kristýna Sůvová (9.tř.) 
 
Úterní beseda s panem Lebedou se mi líbila, jen mi mrzelo, že v mnohých tématech bral až moc velké ohledy na naše mladší spolužáky. Téma extrémismus mě velmi zaujal a nejvíce se mi líbila část o fotbalovém násilí. Velmi mi překvapilo, že policisté chodí většinou v civilu na fotbalové utkání a hlídají ho. Vůbec jsem některé věci nevěděla.  
Petra Urbánková (9.tř.)
 
 
1. Co mne zaujalo, otevřelo mi něco oči? Zaujalo mne to, co se může při demonstraci stát př. jak ten chlap chtěl na policistu hodit tu bombu a jak mu vybouchla v ruce. 
2. Setkala jsem se někdy se situací, kterou uváděl  přednášející na besedě?  Naštěstí s žádnou ne.
3. Překvapilo mě něco na besedě? Překvapilo mne to, čeho jsou někteří lidé schopní př. že jsou lidé zlí na jiné jen kvůli tomu, že jsou židé nebo mají jinou barvu pleti nebo že jsou jiného názoru.
4. Vytknula bych něco besedě? Jenom to, že to bylo moc dlouhé, jinak se mi líbila.
5. Dále, co mě k tomu  napadá pozitivní negativní......? Některým věcem jsem moc nerozuměla, ale ten pán nám to dobře vysvětlil.
Adéla Hrádková (6.tř.)
 
 
Nejvíce mě zaujalo poučení o Romech, lidé, kteří ubližují opačné barvě kůže, 
nejsou lidé. Když jsem byla malá, můj táta šel s mámou do krámu, a když vyšli, čekali na ně 
takoví chlápci, byli plešatí a byli potetovaní. Uznávali toho, kdo už dávno 
nežije a kdo zničil mnoha lidem životy. je to hnusný od těch lidí, protože vlastně za nic my děti nemůžeme, že jiní. Romové kradou a potápějí tím i nás, tak to není náš problém.
Jestli se to někomu nelíbí tak ať si to nechají pro sebe a neobviňují z toho nás.
Věra Bodišová (6.tř)
 
Beseda mě velice překvapila, protože jsem si neuvědomil, čeho jsou někteří lidé schopní (pardon, ale někdo někomu rozkopl hlavu tak to musí mít minimálně 5 promile). Na druhou stranu mě nepřekvapilo, že se i mezi námi vyskytují fašisté. Nejvíce mě ale zaujaly zbraně, a co všechno se při demonstracích smí a nesmí. Také ale bylo velmi zajímavé to, co všechno se může při demonstracích stát (od pouhých rvaček přes demonstranty z cizích zemí až po vybuchnutí výbušniny v ruce). Každopádně se mi beseda velice líbila a snad bych nenalezl, co se mi na ní nelíbilo. 
Filip Kubát (6.tř.)
 
Tento seminář mě velice zaujal a byl mi přínosem. Ale vcelku mi vadilo, že jsme přeskakovali některá témata kvůli mladším spolužákům. Nemyslím si, že v šesté třídě jsou malí na to, aby některé věci pochopili. Když chápou i jiné věci. proč by nepochopili tohle. A nebo ať příště máme seminář jen my s osmičkou. Nebo ať nám ho radši nedávají, když neřeknou vše související. Některá témata mě opravdu zajímala a neměla jsem šanci se k nim dozvědět více. A to mě opravdu mrzelo.                             
Eliška Tůmová (9.tř)
 
 
1. Zaujalo mě to, že je na světě tolik špatných lidí, co dělají tak ošklivé věci. Takové věci nikdy dělat nebudu. Beseda mi velmi otevřela oči.
2. Ještě nikdy jsem se s takovou věcí nesetkala a ani bych něchtěla.
3. Překvapilo mě, že je na světě takových ošklivých lidí, kteří jenom ubližují a protestují proti jiným rasám.
4. Mě se líbila, až na jeden záběr, kdy pánovi vybouchla v ruce munice a přišel o prsty a měl tam vidět jenom kosti.!
5. Nic bych nepřidala ani neubrala.
 Marie Mostková (7.tř.)
 
1. Mě zaujalo hlavně rozdělení těch skupin (anarchisti, neonacisti) a tím pádem i práce policie. O extremismu jsem věděl už dříve, ale na besedě jsem se dozvěděl podrobnosti.
2. Ani s jednou z uvedených situací jsem se osobně nesetkal, ale viděl jsem mnoho videí týkajících se extremismu.
3. Ani moc ne, když jsem se o besedě dozvěděl, tak jsem si pojem extremismus okamžitě spojil s násilím, vandalismem atd. a měl jsem pravdu.
4. Podle mě jediná chyba, která byla na besedě byla doba. Beseda byla zbytečně dlouhá, podle mého by se dala stihnout i za 2 hodiny, ale protože tam byly mladší ročníky si myslím, že byla tak akorát.
5. + uspořádání, vysvětlení, podrobnosti ( i pro menší), videa + komentáře
- Doba – 3 hodiny – nutnost zjednodušovat
Adam Tyrpak (7.tř.)
 
 
Bylo to zajímavé, zaujala mne ta videa, na kterých bylo vše vidět, jak si aktéři domlouvají, kdy a na jakém místě se poperou.
Také jak kontrolovali, když k nám přijeli cizinci a kolik měli u sebe zbraní.
Další zajímavé video bylo, jak zapálili malou holčičku, že mohla umřít, to je velmi rasistický.
Nikdy jsem se s tím nesetkala osobně, ale slyšela jsem to v televizi.
Překvapilo mě, kolik všude je rasismu, nevěděla jsem, že je toho tolik moc. Beseda mě bavila a nic bych k ní nedodala.
Setkala jsem se akorát s tím, že se mi děti posmívaly, že jsem černá. Ale nic jsem si z toho nedělala, je mi jedno, co si myslí ostatní, každý jsme nějaký.
Lucie Hrabovská (7.tř.)
 
Nejvíce mě přijde nespravedlivý, že když se perou, tak to odnesou nevinní. Nechápu proč se chodí prát na stadiony, když tam chodí lidé, kteří chtějí vidět zápasy. Nechodí tam za sportem, ale chodí tam jen se prát a provokovat. Vůbec jim nejde o sport. Proč se vůbec perou, když to nemá smysl. Nikdy jsem se s takovou situací naštěstí nesetkal.
Roman Šulc (7.tř.)
 
1. Nejvíc mne zaujalo (v negativu), jak na sebe dokážou být lidi zlí. Copak v životě nemůže být mír? Bít se za to, že jiní jsme rasově odlišní neb za to, že máme jiné názory, není zrovna nejlepší řešení. Ale takový je život a jen my rozhodneme sami za sebe, ikdyž bychom potřebovali občas pomoc. Videa, která jsem viděla, mne fascinovala hrůzou.!
2. Mě se osobně nic podobného nestalo a upřímně zažít bych to nechtěla. Jsem ráda za život, kterým žiju. Druzí to jistě vidí jináč.
3. Upřímně mě z toho nic nepřekvapilo, lidé jsou na sebe zlí, suroví a pak vznikají tzv. gengy nebo skini.
4. Řekla bych, že přednášející řekl vše dopodrobna. Vše bylo pochopitelné a podrobně vysvětlené.
5. Co mě napadá? Lidi by nemuseli být k sobě tak přísní. Bít se za jiné názory, je zkrátka ubohé. Řekla bych, že lidé, kteří toto páchají, kteří toto násilí a surovosti vyvolávají, nejsou oni sami se sebou spokojeni. Národ to jistě nevyřeší, co si budeme povídat. K tomu pozitivního nelze nic dodat. Děkuji za pochopení.
Nikola Lacková (7.tř.)