Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když chceš, dokážeš to (aneb GIPSY.CZ v naší tělocvičně)

Shrnutí za 1. stupeň

Přestože program trval 2 hodiny, tak žáci udrželi pozornost až do samého konce. Líbily se jim nejen písničky, ale i vyprávění, které přestože zahrnovalo vážná témata (drogy, rasová nesnášenlivost, šikana, týrání, závislosti) Ta byla propojena vtipnými vsuvkami a častou aktivizací pozornosti formou dotazů či soutěžních otázek za předem stanovenou výherní cenu. Rozhodně i dle názorů učitelů byl program přínosem jak z hlediska prevence, tak z hlediska výchovně motivačního.
Radek Banga nám vyprávěl poučné příběhy, vyprávěl o svém životě, o tom, jak byl bezdomovec a také nám ukázal, že se dá ze všeho vyhrabat. Dívat se na svět pozitivněji, více si věřit, mít sebevědomí a také pomáhat druhým. Nejvíce se mi líbily písničky, ale příběh o Frantovi byl smutný, protože zemřel. Také zábavná byla příhoda, jak Radek a bratři skákali z toho patra. Je to skvělý rapper, byl velmi přátelský a vtipný, i když říkal, že není dobrý herec a nemá talent, tak to se tedy mýlil. Určitě byl na hodně školách, určitě, tak jako u nás.
                                                                                                                        
Shrnutí za 2. stupeň
Žáci společně se svými učiteli došli k názoru, že program byl zajímavý, podnětný, poučný, optimisticky a motivačně laděný. Líbila se především forma prezentace, neb vše vycházelo z vlastních zážitků a prožitků, což má vždy tu nejsilnější váhu. Žáci předestírají však pocit, že vzniku stereotypů je velmi těžké zabránit a sami tento zkreslený pohled mají. Takové vidění světa je pro ně velmi složité měnit, ale vědí, že nedělají dobře.
Na závěr nejlepší myšlenka – „ Je úplně jedno, jestli je někdo Rom nebo ne. Jednou jsme na tomto světě spolu, tak s tím musíme umět žít.“
 
Hodnocení žákyně 8. třídy
Každý nás odsuzuje jen proto, že jsme jiný tzv. černý. Ostatní lidé nechápou, jaké to pro nás je, když nám nadávají a největší rána do terče: Cikáni kradou, jsou to zloději, za mříže s nimi. To je to, co ostatní o nás říkají, ale kdyby poznali i naši druhou stránku, tak by o nás mluvili jinak. Nejsme jen špatní, i bílí lidé jsou zlí, tak proč nás hned odsuzovat. Dneska už kradou všichni, svět není spravedlivý a bůh na nás kašle. To že byl Radoslav bezdomovec a z chudé rodiny, jsem si prožila taky, když mne matka vyhodila. Lidé nemusí být bohatí, aby něco dokázali. To, že sem přijel Banga, mi dalo hodně do života a vím, že když budu chtít, tak něco dokážu. Ale když si člověk nebude věřit a bude se shazovat, jako jsem to dělala já, tak skončí na dně. Já jsem se přímo topila, no jo no průšvihářka, ale teď mi došlo, jak se mám chovat a vykročit dobrou nohou. Jsem moc ráda, že mi R. Banga otevřel oči. Děkuji moc. Kristina