Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. třída 2019/2020

Příspěvky

Červen 2020

1. 7. 2020

Začátek měsíce se nesl v nervozitě z přijímacích zkoušek. Ty proběhly v pondělí 8.6. Všichni se pilně připravovali, a tak byli téměř všichni přijati na zvolenou SŠ.

Další událostí byla možnost začít chodit do školy. Této nabídky někteří využili. Do školy se chodilo po-st-pá na pár hodin. Důležitá byla zejména možnost setkat se s kamarády a pro někoho i možnost doplnění úkolů za pomoci vyučujících.

Před posledním dnem se žáci společně s osmou třídou zúčastnili školního Sranda cupu, což byl turnaj v různých týmových soutěžích.

A již nás čekal poslední školní den a slavnostní vyřazení. Vše proběhlo na OÚ, kde všichni dostali od pana starosty pamětní list a od TU vysvědčení. Po společném focení se jež bývalí deváťáci rozešli na prázdniny.

dsc_8725.jpg

dsc_8794.jpg

 

Duben - květen 2020

18. 6. 2020

Před odchodem na jarní prázdniny nikdo nečekal, že se po jarninách několik měsíců neuvidíme. Vzhledem k celosvětové pandemii jsme jaro trávili doma a nemohli jsme se setkávat jinde než na internetu.

Nejvíc nás trápila nejistota ohledně přijímacích zkoušek na SŠ, které se měly konat na začátku dubna. Proto se všichni snažili podle svých možností doma učit a prohlubovat učivo samostatně a s pomocí online výuky. Ta probíhala zpočátku pouze pomocí mailové komunikace a později přes program Discord. To už jsme se mohli všichni slyšet.

Některé postřehy od žáků deváté třídy:

Karanténa mi vzala kamarády, jelikož s nimi nemohu ven. Ale dala mi možnost většího času být s rodinou.

Vyzkoušeli jsme si jaké to je mít delší dobu samostudium.

Karanténa mi dala třeba to, že můžu spát déle a že nemusím chodit do školy. Také mi dala to, že nemusím dělat úkoly hned, ale třeba je můžu udělat později. Můžu si dát kdykoliv přestávku. Můžu u učení jíst a třeba poslouchat písničky nebo u učení ležet v posteli a nemusím sedět v lavici. Mám větší volnost, kdykoliv můžu aspoň na zahradu. Nebo se také můžu učit venku na zahradě.

Ale všichni se shodli na tom, že se po dvou měsících těší do školy.

A to se žákům 9. třídy splnilo, když mohli od 11. 5. na pár hodin do školy na hlavní předměty. Výuka probíhal dva dny v týdnu a byla zaměřena na přípravu na přijímací zkoušky z ČJ a M. O kterých se konečně všichni dozvěděli že budou 8.6.

Takže celý květen proběhl v intenzivní přípravě na tuto akci.

Celý měsíc také všichni pracovali na dokončení závěrečných prací. Jejich odevzdání se totiž blížilo. A nakonec to všichni zvládli.

A nakonec jedna velmi pěkná slohová práce.

Lidé teď prožívají období, které je nelehké a dosti nepříjemné. Nastala situace, která ovlivnila naše životy a to především negativně. Lidé jsou nuceni řídit se nařízeními a poslouchat pravidla. Někteří přišli o práci, protože zaměstnavatelé propouští, anebo nevydělávají, protože je karanténa připravila o zisk. Společenské akce a rodinné dovolené jsou odkládány a rušeny. Na veřejnosti se smí člověk pohybovat pouze s rouškou, kterou si spousta lidi musela „spíchnout doma na koleni“. Lidé jsou přilepeni na televizních obrazovkách, aby mohli sledovat, jak se situace mění, horší, anebo lepší. Politici se hašteří, protože ani oni vlastně nevědí, co se situací dělat. Zprvu jsme se nějakému koronaviru smáli a teď…už se nesmějeme. Myslím, že málo z nás si při první zmínce koronaviru, když byl ještě v Číně, dokázalo představit, jaký vliv to bude za nedlouho mít vliv i na nás. Když přemýšlím, mně karanténa nic nevzala v porovnání s jinými, kteří mohli přijít o práci anebo o své blízké, kteří přišli o své svobody v době, kdy byla celá jejich vesnice izolovaná od ostatních. Lidé v tzv. první linii teď bojují a zachraňují, co se dá-koho se dá. Někteří z lékařů nechodí domu, aby nenakazili svou rodinu, pečovatelé v domovech pro seniory nechodí domu, aby nenakazili naše nejstarší. Lidé se bojí, aby při skončení opatření nenastala druhá vlna. Desinfekce, roušky a respirátory jsou teď u nás cennější než kdy jindy, co já pamatuji. Zvyky a tradice musí jít stranou. Situace teď ukazuje, jak moc je kdo zodpovědný anebo sobecký, dle toho či nosí a nenosí roušku. A co mi karanténa dala? Dala mi čas, spoustu času. Uvědomila jsem si, že to dřívější „Ráda bych…(něco), ale nemám čas,“ vůbec nebylo o čase, nýbrž o disciplíně (sleduji, že věci, které jsem okecávala, na to že nemám čas ani teď nedělám). Vlastně, když jsem zjistila, jak bude v téhle svízelné době probíhat výuka, připomnělo mi to, jak se učí některé děti v Africe (a to i na tohle musí mít ty děti z štěstí), kdy vlastně, když bydlí příliš daleko, aby mohli docházet do školy, a tak studují skrz mobilní telefony. Přestože koronavirus mi můj běžný život hodně ovlivnil, pořád to není nijak zdrcující.

 

Vinařičtí deváťáci se zamysleli nad klady a zápory karantény

10. 5. 2020

Jak se naši deváťáci zamysleli nad klady a zápory karantény, si můžete přečíst na stránkách Kladenského deníkusmiley

 

Únor 2020

4. 3. 2020

Měsíc únor v deváté třídě byl významný pouze začínajícím zvýšeným úsilím žáků na přípravě k přijímacím zkouškám. Většina deváťáků také více či méně intenzívně pracuje na závěrečné práci.

V rámci všeobecného vzdělávání se celá třída zúčastnila pořadu o Kolumbii v rámci cyklu Planeta 3000. Pořady tohoto cyklu navštěvují žáci každoročně. Další vzdělávacím pořadem byla přednáška pracovníka ČEZ o obnovitelných zdrojích.

Někteří žáci vyrazili s Klubem mladého diváka do divadla a někteří se zúčastnili workshopu v knihařské dílně.

Všichni se také podíleli na výrobě plastového nábytku, kterým se bude třída prezentovat v soutěži „Oživte staré věci“, kterou pořádá školní parlament.

Třídní učitelka S.Hálová

 

Leden 2020

30. 1. 2020

Máme za sebou 1. pololetí. Během měsíce ledna se hodně zkoušelo a psala se spousta písemných prací. Pracovat na zlepšení výsledků museli opravdu všichni, protože každý si chtěl na poslední chvíli vylepšit hodnocení. Většině se to povedlo a tak 30. 1. obdrželi vysvědčení.

Během ledna všichni žáci třídy pomáhali při tradiční sbírce na psí útulek Bouchalka. Již šestým rokem jsme naplnili auto radia Relax samými dobrotami a pamlsky.

 

Prosinec 2019

21. 12. 2019

Jako tradičně v měsíci prosinci žáci 9. třídy připravili pro ostatní mikulášskou nadílku. Mikuláš si sebou přivedl i anděla a čerty. Pro mladší (neposlušné) žáky byl tento den velmi náročný. Letos si deváťáci připravili čertovské soutěže v lese i pro malé děti ze školky. Samozřejmě to všechny děti zvládly a získaly velký pytel odměn.

Rok jsme zakončili zpíváním koled u vánočního stromku a spaním ve škole. Tam jsme si po večeři rozdali dárky, zahráli jsme si stolní tenis a zadováděli si při schovávané. Přestože jsme se moc nevyspali, zvládli jsme ještě poslední školní den v tomto roce zajet do Prahy na vánoční trhy. Poslední školní den v roce 2019 byl kvůli tomu dlouhý a moc jsme si ho užili.

A již se těšíme na rok 2020, ve kterém náš čeká výstup ze základky a vstup do dospělého života. Zvládneme to?

 

Listopad 2019

27. 11. 2019

Měsíc listopad v 9. třídě byl důležitý zejména z hlediska učení. Prvních 14 dní se opakovalo a opakovalo. Uprostřed se konala třídní schůzka, na kterou přišli s rodiči i žáci, protože se probírala volba povolání.

I letos se třída zapojila do akce „Jsme Laskavci.". V rámci Dne laskavosti připravili herní hodinu pro malé spolužáky z družiny. V učebně připravili 3 herní koutky – dva improvizované stoly na stolní tenis, stůl se stolními hrami a kreslířský koutek. Žáci z družiny si mohli vybrat jakoukoliv aktivitu a tou se zabavit. Během času se pravidelně střídali, aby si vyzkoušeli vše, co je zajímalo.

Zbytek měsíce se již rozběhla příprava na mikulášskou nadílku a na vánoční akce.

9.jpg

99.jpg

 

Říjen 2019

4. 11. 2019

Měsíc říjen v 9. třídě proběhl ve znamení přípravy na volbu povolání. Hned na začátku měsíce jsme společně navštívili Veletrh vzdělávání na Kladně. Žáci se mohli aktivně zajímat o předběžně zvolené obory. Spousta z nich se inspirovala a někteří dokonce přehodnotili svá rozhodnutí. Hned v návaznosti jsme byli na besedě na úřadu práce. Paní, která s námi besedovala, všem poskytla ucelený přehled možností dalšího vzdělávání. Odpovídala také na veškeré dotazy.

V druhé části měsíce jsme navštívili filmové muzeum Nafilm v Praze. Akce byla velmi úspěšná, protože v tomto muzeu se nejen dívalo na exponáty a poslouchala přednáška. Vše jsme si mohli vyzkoušet. Sami jsme si nadabovali film, vytvořili krátký animák a domů jsme si odnesli pomůcku na vytvoření vlastního hologramu.

Před úplným závěrem byly dvoudenní podzimní prázdniny.

Závěr měsíce byl pořádně děsivý. Ve škole vypuklo halloweenské dovádění a diskotéka plná strašidel. Toto vše v režii deváťáků a osmáků.

 

Září 2019

29. 9. 2019

Měsíc září očima deváťáků.

  • Každý rok, když byl poslední den prázdnin, tak jsme všichni měli v hlavě: “Ještě jeden den a už to zase začne." Tento rok to bylo jiné. Vůbec jsem se nebál, spíš jsem se těšil a šel jsem na to. No a už tu byl den D. Postupně jsme se scházeli před školou a povídali si, co kdo zažil o prázdninách. Přivítali jsme nového spolužáka, kterého jsme znali. Chodil s námi do 1. třídy a pak se odstěhoval. A teď se vrátil. Po 8. hodině nás před školou přivítala paní ředitelka a pan starosta. Poté jsme se ujali svojí práce a odvedli prvňáky do jejich třídy. V naší třídě jsme se přivítali, řešili školní a třídní věci a před 9. hodinou jsme šli domů. První a poslední den ve škole je vždy nejlepší.
  • V prvním týdnu jsme šesťákům a paní učitelce Vičanové pomáhali s výzdobou kabinetu F – Ch. Je to tam opravdu moc hezké.

9.jpg

  • Hned první měsíc se Zuzka a Aneta zúčastnily Slánské míle. Je to terénní běh ve Slaném. Mladší běhají 500 metrů a starší 1 500 metrů.
  • Další akcí byl projektový den o jaderné havárii v ukrajinském Černobylu.
  • Měsíc jsme zakončili Branným dnem. Přálo nám počasí, takže jsme si celé dopoledne užili venku v parku a školní zahradě.
  • Během celého měsíce probíhaly také přípravy na akce, které jako nejstarší ročník organizujeme. Jelikož nás je pouze sedm, tak jsme si na pomoc vzali i některé osmáky. První akcí je Halloween, který je již 31.10. Všichni se snaží, aby to bylo co nejvíc děsivé.
  • Devítka ale není jen o zábavných akcích. Některé z nás čekají přijímačky na SŠ nebo na učiliště. Takže se opravdu musí začít hned od začátku. Přijímačky jsou naší další etapou v životě. Doufám, že se dostaneme na naše vysněné střední školy.
 

Červen 2019

27. 6. 2019

Konečně nadešel ten vytoužený měsíc – červen.

Někteří se ještě snažili vylepšit svoje závěrečné hodnocení na vysvědčení. Většina však jen toužebně očekávala konec.

Předposlední týden jsme se zajeli podívat do pevnosti lovců kožešin. Zde nám obyvatelé vyprávěli o životě těchto lidí a my měli možnost se podívat, jak žili. Také jsme si vyzkoušeli střelbu z pušky, z luku, házení nožem a sekerou, chytání telete do lasa. Výlet se velmi vydařil.

Další den jsme si udělali pěší výlet do Kladna na minigolf a stihli jsme si i zadovádět na trampolínkách.

V posledním týdnu proběhl turnaj ve vybíjené o meloun. Družstva byla nalosovaná napříč ročníky, takže jsme se museli sehrát i s mladšími spolužáky. Ke svačině byly na osvěžení nanuky a vítězné mužstvo se o svoji výhru podělilo s ostatními.

Také jsme odevzdali všechny učebnice a postupně uklidili pomůcky a třídu.

Ve středu proběhla tradiční akademie, na kterou jsme všichni pilně trénovali. Vystoupení se podle svých možností zúčastnili všichni.

A už se přiblížil poslední den. Takže všem krásné prázdniny.