Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. třída

Příspěvky

Nouzový studijní plán

16. 3. 2020

Vážení rodiče a žáci,

přestože základní komunikace bude probíhat na škole online, chtěla bych Vás všechny požádat o zaslání Vaší e-mailové adresy. Je nutné učinit tak během dnešního dne. Plnění školních povinností nebylo zrušeno, jen bylo přizpůsobeno situaci. Tomu bude odpovídat i postup zadávání prací. Jednotlivé úkoly a práce budou zasílány na školu online nebo na Váš e-mail. Bude to záviset na formátu úkolu (Word, pdf, PowerPoint …). Tento postup bude platný pro všechny předměty, pokud vyučující nestanoví jinak, v takovém případě Vás bude instruovat sám. Dále je nutná denní kontrola informací a odevzdávání vypracovaných úkolů podle požadavků jednotlivých učitelů. Pokud budete mít s řešením prací, či jejich odevzdáním jakékoli problémy, kontaktujte vyučujícího, který Vám rád pomůže.

Děkuji za spolupráci a doufám, že se brzy uvidíme.

 

Únor 2020

6. 3. 2020

Po pololetních prázdninách na nás čekala recitace, většina z nás ale nepředvedla valný výkon, a tak nás ve školním kole recitační soutěže, která proběhne v březnu, budou reprezentovat Danča s Petrem.

Protože prvostupňovým dětem začal plavecký výcvik, došlo ke korektuře rozvrhu, ale nás příliš nezasáhla.

Dne 12. 2. členové Klubu mladého diváka vyrazili na představení Demokracie. Hned druhý den nás Natálie Z. reprezentovala na olympiádě v anglickém jazyce. Drželi jsme palce.

Dne 21. 2. jsme se jako každoročně zúčastnili výchovného projektu Planeta 3000, tentokrát na téma Kolumbie. Projekce byla velice poutavá, už se těšíme na příští rok.

Zlatým hřebem tohoto měsíce byla realizace našeho výrobku do školní ekologické soutěže - "Oživte staré, vyřazené, nepoužívané věci". Začali jsme s výrobou. Do detailu zacházet nebudeme, nechceme Vám kazit překvapení. Ale pochválit se prostě musíme. Dost se na tom nadřeme, snad se tedy umístíme na vyšších příčkách.

 

Leden 2020

31. 1. 2020

Leden začal vcelku dobře, protože jsme do něj nastupovali až 7.1. Brzy se ale všechno změnilo. Ze všech stran doléhaly písemné práce, ale ne jen tak ledajaké, pololetní. Všem nám zmrznul úsměv, když jsme si vyslechli rady, připomínky a když jsme viděli samotné písemné práce. Výsledky byly spíše neslavné. A proto zbytek měsíce naplňovala nervozita z blížícího se vysvědčení.

Měsíc jsme dále proložili třídnickou hodinou, kde jsme začali vymýšlet, co na akademii, na Halloween a jak vyřešíme ekologickou soutěž. Nápadů byla spousta. Snad vybereme dobře a dotáhneme to do zdárného konce. Někteří z nás také pracovali na dokončení dalšího čísla školního časopisu Sopka. Jiným zamotala hlavu Pythagoriáda z matematiky. Za naší třídu nastoupili: Petr, Honza a Katka L. Vybíraly se příspěvky na psí útulek Bouchalka (piškoty, konzervy atd.) a sbíral se papír (tady máme rezervy).

Koncem měsíce proběhl úklid chemické laboratoře s kontrolou souprav. Větší část třídy si pak sbalila vybavení, navoskovala lyže a vyrazila na lyžařský výcvik. Zbytek třídy s napětím očekával, jak vlastně jeho snažení v prvním pololetí dopadlo. Vysvědčení jsme si rozdali a dokonce se objevilo vyznamenání, ne jenom jedno, máme čtyři vyznamenané. Hurá jim!

(Tomáš, Šimon)

PS: Pololetní prázdniny, 31. 1. jsme doma smiley

 

Prosinec 2019

23. 12. 2019

Máme za sebou mikulášskou nadílku. Počáteční rozpačité počínání Mikuláše vystřídal prudký útok čertovské smečky, kterou nezastavily ani přímluvy andělů. Se špinavými obličeji jsme s radostí přijali sladké karamelky. smiley

Dne 12. 12. jsme aktivně cvičili venku – na kluzišti. Netradiční výuka tělesné výchovy nás všechny strašně bavila. I když všichni nejsme superbruslaři, zabruslili jsme si senzačně. Začátečníci se zlepšovali ze všech sil, a proto nakonec zvládli i slalom.

Dne 16. 12. proběhla angličtinářská olympiáda. Měla prověřit čtyři aspekty: gramatiku, slovní zásobu, poslech a čtení. Olympiáda zabrala celou hodinu. Výsledky ještě nevíme, ale nezdálo se mi to nijak těžké, myslím, že se nám to povede.

(Šimon)

Dva dny na to jsme změřili síly v dalším klání, tentokrát fyzickém. Ve středu 18. 12. na nás čekaly ping-pongové stoly. Turnaj byl dvojí. Vždy jeden dívčí a jeden chlapecký. V obou proti sobě nastoupili žáci osmé a šesté třídy, kteří se rozdělili na tým A a B (podle úrovně). Celou dívčí část provázel hudební doprovod s vánoční náladou. V týmu A zvítězila Sofie (6. třída) a v týmu B naše Lada. I chlapecké kolo pro nás dopadlo nad očekávání dobře. Na 3. místě skončil Petr a na 1. místě Jarda.

(Petr, Katka a Lada)

Poslední dny školní docházky jsme strávili mimo pilné učení wink také intenzivním nácvikem zpěvu. Nejprve jsme si své umění vyzkoušeli při tradičním zpívání na schodech a druhý den večer přišel vrchol našeho snažení. Ve čtvrtek 19. 12. v 17:00 vystoupila celá naše škola i se školkou na náměstí ve Vinařicích s vánočním repertoárem plným koled. Pokud jste byli při tom, názor jste si udělali sami. My do toho dali všechno. Protože Vánoce a Nový rok už klepají na dveře, zbývá jen jediné. Přejeme Vám, aby ten nový rok přinesl lásku, klid a celé svátky v kruhu rodinném.

(Matyáš)

 

Listopad 2019

30. 11. 2019

V úvodu měsíce nám zpestřila listopad Babička. Čí? No přece Babička od Boženy Němcové. smiley Tuhle nám ale nepředstavila ona, ale divadelníci kladenského divadla. Konec byl sice tak smutný, že některé z nás rozplakal, ale byly i okamžiky veselé a strašidelné. Divadlo se líbilo.

(Tomáš)

V tomto měsíci nám dala dost zabrat příprava Laskavce. Vlastně ani ne tak příprava, jako spíš vymyslet, co letos podnikneme. Nakonec jsme se společně dohodli, že bychom mohli udělat radost našim kuchařkám. Tak jsme jim 13. 11. přinesli občerstvení. Někdo přinesl ovoce, jiný zeleninu, sladkosti i něco k pití. Společně jsme vše připravili na tácy a donesli do jídelny.

Bylo vidět, že jim chutnalo. Reakce byly úžasné. Těší nás, že byly rády. A my byli rádi, že byly rády. smiley

(Daniela a Natálie F.)

V závěru měsíce na nás kromě recitace, která byla průměrná, čekal také začátek přípravy na vánoční zpívání. Jako každý rok nás totiž čeká zpívání pod vánočním stromečkem na náměstí. A abychom nebyli všem pro smích, tak musíme hodně trénovat jednotlivé koledy. Myslím, že letos to bude pecka. Přijďte!

(Petr)

 

Říjen 2019

1. 11. 2019

Z těch nemilých věcí bych rozhodně zmínila čtenářské deníky a zadání básničky. Smíšené pocity vyvolává Výzva 63, protože kdo by chtěl být ve škole déle? Ale na druhou stranu pro řadu z nás je to vítaná pomocná ruka, která nás leckdy dělí od špatné známky.

Teď k těm zajímavějším věcem:

17. 10. proběhl výchovný koncert se zaměřením na Petra Iljiče Čajkovského. Hodinový klavírní koncert s doprovodným komentářem a výkladem. Nevšední zážitek.

23. 10. se vydal Klub mladého diváka na představení o Hurvínkovi. Všichni proto dorazili do školy jako ze škatulky. Do divadla se totiž vyrazilo hned ze školy.

25. 10. nás čekalo NaFilm – Národní filmové muzeum. I když se na vlak muselo dorazit ještě před sedmou, což bývá pro řadu z nás problém, nakonec jsme se dostavili, abychom dobývali pražské ulice. Do muzea se šlo přes Václavské náměstí a svačilo se v nádherné zahradě františkánů. Pak už konečně Mozarteum, cíl naší cesty. Měli jsme před sebou tři hodiny a vůbec jsme netušili, co nás vlastně čeká. Vůbec jsme se toho nemuseli bát. Čekala nás zábava. Vlastníma rukama jsme animovali, na vlastní oči jsme vstoupili do virtuální reality a vlastními hlasy a zvuky jsme ozvučili film. V laboratoři J. E. Purkyně se experimentovalo se zrakem a nakonec jsme si hráli s hologramy.

31. 10. Halloween v režii devátého ročníku za naší dopomoci byl děsivýýýý.

Děkujeme deváťákům za příležitost se zapojit a všem zúčastněným za skvělou atmosféru.

81.jpg

82.jpg

 

Září 2019

1. 10. 2019

Je tady zase Vaše Vinařická drbna smiley

Začátek školního roku? HOROR pro každého žáka, pokud nemá samozřejmě rád školu (těch moc není smiley). Z prázdnin se nikomu moc vracet nechtělo, a tak si to někteří prodloužili pobytem u moře ještě v září. Školní docházka je ale neúprosná a do lavic jsme nakonec zasedli všichni. Letos ale do nové třídy. Od nynějška sídlíme v češtině. Proto jsme si to tam vyzdobili po našem. Vyrobili jsme si nástěnku z barevných papírů se svými vlastními superhrdiny. Naše fiktivní městečko se jmenuje Supertřída. Příprava byla zdlouhavá, ale výsledek můžete zhlédnout u nás v učebně. Takže první týden celkem nic. Druhý týden už to začalo. Učebnice, sešity, rozvrh, učení ...

Když jsme poprvé viděli rozvrh, celkem nás to vyděsilo, ale ten pocit, že jsme druzí nejstarší na škole (polobozi), je fajn. Už to ale není to lážo plážo učení a musíme se doopravdy učit. Vysvědčení se už počítá!

(Daniela, Lada a David)

A aby začátek nebyl taková nuda, tak 4. 9. paní ředitelka zahájila požární poplach, zrovna jsme tvořili Supertřídu. Nejdřív jsme mysleli, že je to zvonění, ale to pan školník spustil poplach. Všichni jsme se do tří minut dostali ven, uf.

(Aneta)

I v letošním roce na nás čekal výběr z řady kroužků. Tento rok byly v nabídce stejné kroužky jako loni (např. zdravotnický kroužek, Klub mladého diváka, školní časopis, bezpečnost a prevence kriminality, dramaťák, počítače, výtvarný kroužek, vybíjená, florbal ...) k ním ještě navíc přibyl kroužek, který má žákům pomoci s úkoly, doplněním učiva a při studijních obtížích.

(Katky)

SLÁNSKÁ MÍLE

Ve slánském lese si naši reprezentanti sáhli až na dno, když museli zdolat tři kola. Našich atletů byla řada, mezi nimi i já. Závod to byl hodně těžký. Když jsem správně dýchal, tak se to dalo. Doběhl jsem čtvrtý ze čtyřiadvaceti. Jenom o 3 vteřiny za klukem na třetím místě. Byl to boj. Když jsem doběhl sotva jsem popadal dech. Ale musím říct, že dobrý, vždyť polovina běžců byli atleti.

( Jára )

PROJEKTOVÝ DEN – ČERNOBYL

Co všechno víte o černobylské katastrofě? Ve čtvrtek ráno někteří ještě odpovídali nic, nebo něco málo. Ale na konci čtvrtečního dne, jsme se mohli hrdě poplácat po zádech. Už NĚCO víme. Nebylo to všechno jen o nasávání informací, chtělo se po nás kritické čtení, prezentace nových informací, počítání, hledání souvislostí, práce s mapou a spousta dalších věcí, která nás nutila propojovat vše, co víme. Stálo nás to nemálo potu, ale výsledek naší práce můžete sami ohodnotit na nástěnce.

BRANNÝ DEN

Ani den nám naše škola nedala k odpočinku a už na nás zase valila další den „zábavy“. V pátek jsme se dostavili k brannému dni. Někteří z nás oblečeni ve vojenském ani dnešní přípravu nepotřebovali, protože všechny potřebné znalosti měli v malíčku. My ostatní, prostí žáci, jsme se seznamovali s chemickou ochranou, první pomocí, prací se zbraní, s chováním při katastrofách, českou armádou a vším tím kole.

8.jpg

Míra by na závěr tohoto měsíce rád podotkl, že už má řada z nás dost zapomínání. Konstatuje, že v této oblasti jsme nevyspělí a že nám to nejde. Zlepšíme to?

Co se na nás chystá:

Tento rok nás opět čeká Laskavec. Osmá třída se opět chystá potěšit někoho ze svého okolí. Minulý rok jsme byli ve školce a bylo to docela úspěšné, tak doufáme, že se nám to povede i letos.

(Natálie Z.)

Další věc, která nás čeká, je lyžařský výcvik v Albrechticích. Někteří z nás tam pojedou již podruhé. Na lyžařský kurz se opět těšíme.

(Natálie F.)

 

Červen 2019

28. 6. 2019

Sedmáci se loučí!

Poslední zprávy letošního školního roku jsou tady, tentokrát i s obrázky:

Četba
Za celý školní rok z naší třídy odevzdávali pravidelně čtenářský deník asi 4 lidi. Když jsme pak postupem roku v nějakých hodinách četli nahlas, většina nás četla pomalu, nesrozumitelně, často jsme přečetli něco špatně. I na literatuře při samostatné četbě to byla ostuda. Četbu 7. třídy bych uznal za špatnou (kromě 3 - 5 lidí). A doporučil bych těm, co nečtou, ať čtou, klidně ať to má 100 stránek. Hlavně čtěte!
(Matyáš)

Je červen, tím pádem konec školního roku, tzn. ZÁVĚREČKY. Teď už jsou známky uzavřené, ale myslím, že to nedopadlo zas tak zle. Nikdo nepropadne, a to je hlavní! Přestože tu M. ještě před týdnem chodil a loučil se s námi, že do osmičky neprojde, tak vše dobře dopadlo. Držíme nám palce. smiley
(Katka K.)  

Třídní výlet do Fort Hary
V letošním školním roce jsme se vydali za lovci kožešin a Indiány na Divoký západ. Zkoušeli jsme si práci s bičem a lasem, střelbu z koltu a luku, házet oštěpem, tomahavkem a nožem.

 7.jpg
  

AKADEMIE
Od začátku května pilně trénujeme na akademii. Ze začátku byly neshody, ale nějak se to zvládlo. Už v dubnu jsme vybrali hudbu - Elvis Presley. Naše kroky jsou úžasný a hlavně nebezpečný. Máme tam v jedné chvíli otočky a je nás 15, tak si to zkuste představit. Naše akademie bude skvělá, přijďte a zažijte si to 26.6.smiley
(Aneta)

77.jpg

V pátek 21. 6. jsme už velký výlet nepodnikli, rozhodli jsme se pro piknik na Vinařické horce. Každý měl přinést to, co sám dokáže připravit. Skoro každý dokázal, že by hlady rozhodně nezemřel. 

Loučí se s Vámi sedmáci a v září nás hledejte jako osmáky. smiley Teď ale užíváme léta!

 

Květen 2019

29. 5. 2019

Měsíce se krátí, týdny se začínají loučit a zdá se, že už jen dny čekají, aby odstartovaly poslední čas do dlouho očekávaných prázdnin. Pořád je to ale teprve květen… Tak se pojďte podívat společně s námi, co jsme zažívali, např. ekoprojekt, kde jsme poznávali koráli a pak také:

  • Změna rozvrhu a vyučujících

Hned na začátku května změna rozvrhu. Paní učitelka rozená Komárková, která se teď jmenuje Hálová, odešla na mateřskou. Tudíž se musela najít náhradnice, a tak na její místo nastoupila naše třídní paní učitelka. Paní učitelka Hálová byla prostě naše, chybí nám, ale my si jednou zvykneme. Změnily se i učebny, což byl zpočátku chaos. Přibyla také nová paní učitelka Michaela Mottlová, kterou teď máme na hudební výchovu. Je hodná, milá, vstřícná a vtipná. Už jsme si na ni zvykli. (Aneta)

  • Počasí

I když byl květen, počasí zůstalo stále aprílové. Zataženo a objevila se i bouřka. Jindy zase slunečno, že by se snad dalo i koupat (v bazénu). Horko vytáhlo do vzduchu komáry a množství klíšťat ani nezmiňuji. Na druhou stranu sluníčko vytáhlo z poupat barevné květy a všude to krásně vonělo. A aby vítr nezůstal pozadu, roztancoval listí na stromech. Počasí tlačilo i na nás, měnili jsme oblečení (od šortek a šatů po pláštěnky) dennodenně. (Lada a Jakub)

  • Rytíři Thorax

Dne 6. 5. nás navštívili rytíři ze skupiny Thorax a ukázali nám, jak to chodilo a vypadalo při taženích, v bitvách, v ležení a se zbrojí. Ukázalo se, že vše lehké nebylo (obzvláště zbroj byla těžká). Náročné bylo i uživit vojáky. Nakonec nám předvedli souboj rytířů. Bylo to velice zajímavé, naučné a doufám, že budeme mít více takových akcí. (Matyáš)

  • Focení

Dne 10. 5. jsme se šli první hodinu fotit. Jako každý rok jsem se obával, že na třídní fotce budu zase vypadat … Opět jsem stál na lavičce, jak také jinak, když jsem nejmenší. Byla možnost i skupinové fotky, kterou většina z nás využila (s přáteli, nebo sourozencem). (Petr)

  • Turistický cyklovýlet

V sobotu 11. 5. jsme jeli s turistickým kroužkem do Horního Bezděkova na golf. Vyrazili jsme na kolech. Jela s námi i paní učitelka Hálová. Cestou tam bylo pěkně, ale když už jsme viděli areál golfového hřiště, začalo pršet. Rychle jsme zamkli kola a běželi se schovat dovnitř. I když nám počasí nevyšlo, zahráli jsme si skvěle. Ujeli jsme přibližně 30 km a ještě jsme se stihli pohoupat na Sletišti. (Katka K.)

  • Mé zranění

Dne 13. 5. si náš spolužák zlomil nohu na doskočišti, byl jsem to já. Zpočátku to byla velká bolest, ale po pár minutách ustupovala a nastupoval otok. V nemocnici lékaři nohu prohlédli a poslali mě na rentgen. Zjistili, že mám zlomený vnitřní kotník → cesta do sádrovny. Od té doby mám sádru. Doma mě to vůbec nebavilo, musel jsem stále ležet a ležet a ležet … Po kontrole jsem dostal ,,kopyto,, a už jsem zase ve škole. (David)

  • CzM

Na cvičení z matematiky jsme porovnávali ceny různých obchodních domů, které nebudu jmenovat. Trvalo to 2 hodiny a myslím, že jsme si to všichni užili. (Šimon)

  • KMD

Dne 21. 5. jsme společně s Klubem mladého diváka byli v divadle v Kladně. Hra se jmenovala ,,Žena v červeném,,. Bylo to pěkné a zajímavé, ale pro diváky v prvních řadách, jako jsme byli my, to bylo strašidelné. Často jsme se lekali. Moje první pocity, že to bude nudné, se rozhodně nenaplnily. Zvukové efekty a celé inscenace, wau. Najednou se zjevila žena v černém – mezi námi – za námi – před námi. Ve stínech kolem nás. Do toho pláč dítěte. Vážně děsivé. Každopádně jsme si to užili. Vzhledem k tomu, že to bylo poslední představení tohoto roku, tak nezklamalo. Doufám, že KMD bude i příští rok. (Daniela, Naty a Julie)

  • Pythagoriáda

V dubnu proběhlo školní kolo, ze kterého postoupili Petr a Honza. Ti nás budou reprezentovat 28. 5. V dalším kole se střetneme s reprezentanty ostatních škol na 4. základní škole. Výsledek zatím nevíme, ale ani jeden z nás si nemyslíme, že obsadíme první příčky. Budeme se ale snažit o co nejlepší výsledek. (Honza)

  • Na konci měsíce nás bude ještě čekat fotbal. Vybraní žáci 29.5. vyrazí, aby hájili naše jméno. Připravovali se během tělesné výchovy, ale ti skutečně odhodlaní se sešli i po škole. Bylo třeba doladit formu, natrénovat triky, střely a přihrávky. Doufám, že vyhrajeme, Jára.
 

Duben 2019

3. 5. 2019

Duben nás upozornil, že končí třetí čtvrtletí. Práce před námi je tedy dost, protože naše výsledky se zhoršily, což byl závažný problém, když tento měsíc proběhly i třídní schůzky. Jen několik z nás jim mohlo čelit se vzpřímenou hlavou.
Napětí z prospěchu rozptýlily přípravy na Velikonoce na projektovém dni a samotné prázdniny. Měli jsme tak alespoň možnost nabrat síly na závěrečné čtvrtletí, kdy u nás dojde k několika změnám. Lehká změna rozvrhu není žádný problém, ale na konci dubna se loučíme s paní učitelkou Jitkou Hálovou, což pro nás není vůbec lehké. Rozloučili jsme se s ní napečením dobrot, kytičkou a blahopřáním. smiley
Závěr měsíce? Čarodějnice ... Uvidíme kolik se nás ve škole sejde v květnu. Vydržte s námi a podpořte nás v závěru školního roku. Finálová rovinka je v dohledu. Zatím si alespoň někteří z nás osladili závěr měsíce v kině na očekávané premiéře Avengerů. smiley