Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. třída

Příspěvky

Březen 2019

2. 4. 2019

V březnu jsme se zpět do školních lavic vrátili až během druhého týdne. Začátek tohoto měsíce nám totiž odstartovaly příjemné prázdniny.

A přestože jaro kalendář hlásil až od 21.3., Příroda to viděla jinak a zelenou začala malovat v předtermínu. Nepřestala s tím doteď. Jen pomalu přidává teplotu.

Zelená pro nás byla tento měsíc důležitá i ze studijních důvodů. Ve středu 27.3. na nás čekala celodenní akce. Ráno jsme trávili v lese a jeho okolí na cestě z Vinařic do Kladna. Mělo to hned dvě příčiny. Příprava školního ekoprojektu - rostliny na Vinařicku a projekce ,,Síla lidskosti". Prvním úkolem bylo pořídit fotodokumentaci rostlin. Tyto fotografie budou na hodinách přírodopisu roztříděny, pojmenovány a nejlepší fotografie budou oceněny. Druhým úkolem byla účast na promítání a diskusi o siru Wintonovi, zachránci stovek dětí. Nebyly to úkoly jednoduché a druhý mnoho z nás zasáhl natolik, že došlo i na slzy. Příběh tohoto (ne)obyčejného muže byl pro žáky velikým zážitkem a snad i inspirací.

Teď už s napětím očekáváme duben - třetí čtvrtletí ... ne, to není apríl. smiley

 

Únor 2019

26. 2. 2019

Už jen několik týdnů nás dělí od dlouho očekávaného jara. Vydržme! Jarní prázdniny nás posilní. Takže se uvidíme zase až v březnu. smiley

* KMD

Dne 17.2. jsme vyrazili na proslulého Fantoma Paříže do Prahy s paní zástupkyní. Jeli jsme v neděli kolem půl druhé odpoledne. Bylo to velmi krásné, ale také náročné (vydržet sedět 3 hodiny a poslouchat operu je pro nás náročné). Všem se nám to moc líbilo a těším se na další představení. Jsme rádi, že se jezdí.

(David, Aneta)

* Třídnická hodina

Dne 18.2. se konala třídnická hodina. Probrali jsme přípravy na akademii, a poté i problémy týkající se třídy.

(Kačka K.)

* Divadlo Fyzika 

Dne 20.2. k nám do školy přijelo divadlo Fyzika. Předvedli nám různé pokusy s kapalným dusíkem. Zamrazili ovoce a rozbili ho kladívkem. Natce i zapálili ruku, ale nic se jí nestalo. smiley Říkali nám, že kapalný dusík má - 196 °C. Zmrazili i pár věcí - petržel atd. Nakonec udělali pokus, že nalili horkou vodu do kapalného dusíku a udělalo to takovou ránu, jako kdyby něco vybouchlo. Všude kolem pak byla pára. Fakt super představení. Mě to moc bavilo. (Kačka L., Tomáš)

* Obědy

Obědy byly v únoru dobré, kuchařky ví jak vařit. Pochutnal jsem si! Kuchařky vaří vše, co mají děti rády - od šunkofleků až po buchtičky se šodó. Z pití je také na výběr. Ale fronty jsou dlouhé a mít před i za sebou děti, které křičí přes celou jídelnu ... A pokud nemáte chuť na pořádné jídlo, můžete si dát alespoň polévku. I ty jsou dobré.

(Matyáš)

* Přírodopis

Na přírodopis jsme dostali práci - vypracovat prezentaci o druhu savců, který jsme si vybrali. Na tuto práci jsme dostali 2 hodiny. Jak se to spolužákům povedlo, se dozvíme až další hodinu, kdy to budeme prezentovat.

(Honza)

 

Leden 2019

3. 2. 2019

Máte rádi prázdniny? Já ano, ale už skončily. Zase si zvykat na kázání paní učitelek. Ale na naší škole jsou učitelky fajn. Nejhorší je, když se o prázdniny vůbec neučíte, protože si řeknete: "V pohodě, ještě týden." Ale než se nadějete máte den do školy a to to potom ,,lítá,,. Zjistíte, že se píše test, to byste měli vidět ten stres ... Ale my jsme šikovní a všechno to dáme na jedničku.  (Aneta)

A je to tady. Prázdniny skončily a už zase škola. Pololetky, mnoho úkolů. Matika, čeština, němčina, ájina ...Prázdniny jsem si sice užila, ale na dva týdny se zdály dost krátké. Do toho ta strašná zima! Na Vánoce nebyl ani sníh, ale teď v lednu bude sníh a mráz snad pořád (ta příroda už fakt neví, co dělat). Ještě jsme dostali nový rozvrh, a dopadlo to docela dobře. Až na ten pátek! Ale mohlo to dopadnout určitě hůř. (Daniela)

 • Zatmění Měsíce
  Dne 21.1. 2019 se odehrálo poslední zatmění Měsíce v tomto desetiletí. Je smutné, že jsem byla ve škole a nemohla to vidět, moc jsem si to přála pozorovat. Co s tím nadělám, do školy se chodit musí. Viděla jsem alespoň část. Líbí se mi to. Už jako malá jsem tím byla fascinovaná. Tak si počkáme na příště. (Natálie Z.)
 • Přišla zima a je mráz
  Teploty se snížily a pocítili to všichni. Dnes jsme naměřili až -11°C. Znepříjemňovalo nám to cestu do školy. Snad každé dítě, které musí autobusem nebo pěšky, se pěkně sklouzne. I v autech je zima jako v Rusku. Všichni už čekají, kdy se oteplí, aby mohli odhodit bundy. (Honza)
 • Olympiády
  V lednu nás čekala olympiáda z Aj. Zúčastnila se jí skoro celá třída. Nakonec jsou postupujícími Honza, Petr a Šimon, ale ostatní jsme si to alespoň vyzkoušeli. Poté jsme dostali ještě olympiádu z fyziky a biologie, pracujeme na nich a čekáme na verdikt. (Katka K.)
 • Dne 21.1. se konala třídnická hodina, vymýšleli jsme námět na akademii, ale zatím jsme nic nerozhodli. (David)
 • Během tohoto měsíce probíhal sběr papíru a sbírka na psí útulek Bouchalka, děkujeme všem, kteří se zapojili. A teď už hurá na lyžařský výcvik!
 

Prosinec 2018

28. 12. 2018

VÁNOCE, VÁNOCE, PŘICHÁZEJÍ …

Poslední měsíc letošního roku se pomalu dostává ke své nejpříjemnější části – před námi už jen vánoční svátky (prázdniny) a Silvestr. Jak jsme tento měsíc prožili my?

Mikulášské oslavy už jsou dávno za námi a překvapivě jsme je přečkaly v plném počtu. Za námi je i přednáška o kyberšikaně a o cestě kolem Evropy na kajaku.

 • Tento měsíc bylo zataženo, namrzaly silnice, a dokonce padal sníh (snad vydrží). Při běhání venku nám mrzly uši. Lada
 • Recitovalo se – měli jsme se naučit báseň od Jana Nerudy „Jak lvové bijem o mříže“. Spousta lidí ji neumělo a stále neumí. Těm, kteří s básničkou ještě neuspěli, držím palce, ať to zvládnou! Katka L.
 • Dne 14.12. naši školu navštívili DRAVCI. Někteří bohužel nelétali, ale ti větší se nebáli a odvážili se vznést. Moc se nám to líbilo. Nejlepší pocit byl, když jsem jednoho z dravců dostal na rukavici. Kuba dostal výra a měl problém toho „macka“ udržet. Viděli jsme také orla bělohlavého, krkavce, nebo sovu pálenou. A mnoho dalších, o kterých nám pán povídal zajímavosti. David a Matyáš
 • Mikroskopování – při hodině přírodopisu jsme zkoumali vnitřek vejce a stavbu peří pod mikroskopem. Bylo to super, peří vypadalo pod mikroskopem jako les. Tomáš
 • Ve středu 19.12. jsme zhlédli videoprojekci v kině Hutník. Tématem byl Myanmar, nebo to byla Barma? Díky tomuto superdokumentu víme, že oboje je správně. Myanmar je Barma a Barma je Myanmar.
 • Večer ze 20. na 21.12. jsme strávili společně ve škole.
 

Listopad 2018

2. 12. 2018

Pořád se něco děje ...
Pořádně jsme se ani nerozkoukali a už pro Vás píšeme novou zprávu, tentokrát o listopadových událostech. A že jich bylo!
Celý měsíc bylo zataženo a téměř stále mlha. Dokonce padal sníh! Zima byla veliká. Počasí se nezměnilo ani teď na konci měsíce, jen sníh už není. Ze stromů opadávají poslední lístečky a předpověď slibuje oteplení, ale zatím nic, tak uvidíme. (Lada)
 
 • BEZPEČNOST A PREVENCE KRIMINALITY: 
Tento měsíc jsme měli 2x sebeobranu, tentokrát proti útoku zepředu. Říkali jsme si, kde a jak to využít. Také jsme procházeli obcí, určovali značky, podle čeho se řídí přednost na křižovatkách a jak máme mít vybavené kolo. Zahráli jsme si také divadlo, jak se máme chovat při bouřce.
(Katka K.)
 
 • OSLAVY VÝROČÍ VZNIKU REPUBLIKY
Sobota 10.11. se nesmazatelně vepsala do diářů našich žáků, kteří se v tento den společně se zástupci obce spojili, aby vytvořili zajímavé pásmo, které propojovalo 100 let existence naší republiky s významnými osmičkovými roky, které zapsali vinařičtí kronikáři.
A kdo neprohloupil, mohl slyšet předčítání z kroniky a hlavně vidět naše žáky - úctyhodného pana prezidenta Masaryka, extra třídu Voskovce a Wericha, prezidenta Gottwalda jako živého, skororeálný rozhlasový záznam 1968, povedenou recitaci a nakonec také společný zpěv národní hymny.
Díky všem aktérům i účastníkům.
 • LASKAVEC:
V pondělí 12.11. jsme plnili projekt pro školy, Laskavec. Udělat pro někoho něco, co ho potěší. My vyrazili do školky potěšit naše nejmenší.
Ve školce máme tři třídy, tak i my jsme se rozdělili na tři skupinky. U nejmenších dětí, kde jsme měli připraveno pirátské představení a klaunskou scénku, to na začátku nešlo úplně nejlépe, děti se nás bály, některé dokonce plakaly. Pro uvolnění klauni předvedli poučné představení - kam, co vyhazovat a nesmějte se druhým. Pak začali piráti se svou překážkovou dráhou. Na konci na děti čekala plyšová odměna. 
Naše skupina byla taneční a byli jsme u Soviček. Na písničku "Sloník Toník" jsme si připravili taneční sestavu, ale ještě před začátkem jsme dětem rozdali zvířátkové čepičky, pokud na někoho nezbylo, náš tým maskérek byl připraven namalovat na obličej čumáčky. Pak už jsme dětem předvedli své vystoupení. Děti pak zase zatancovali nám. Nakonec jsme vyzvali mrňousky, aby si zatančili s námi.
Třetí skupina, kouzelníci, měla veliký úspěch. Přestože nás čekali nejstarší děti ze Včeliček, mile nás překvapili. Báli jsme se, že kouzelníci už pro předškoláky nebudou nic zajímavého, ale chyba lávky. Včeličky tleskaly, smály se a úžasně se zapojovaly. Když tým kouzelníků odcházel ukápla i nějaká ta slzička.
(Katka L., Julie, Aneta)
 
 • TŘÍDNÍ SCHŮZKY:
V úterý 13.11. byla normální výuka, ale po škole se konaly třídní schůzky. Probíraly se informace pro rodiče, ale rozdávaly se i papírky se čtvrtletním hodnocením ...
(Katka K.)
 
 • KARAVANA
V pátek 16.11. naší školu navštívilo divadelní Studio Karavana. Ukázali nám, co se dělo před 100 lety a setkali jsme se s lidmi, např.: voják, pan Sokol, pan Baťa tremp. Tito lidé nám říkali, co dělali před 100 lety. Představení bylo povedené.
(Matyáš)
 
 • LASER GAME
Dne 17.11., v sobotu, jel turistický kroužek na laser game do Prahy, a pak do údolí Divoké Šárky. Náš oddíl se sešel na vlakovém nádraží Kladno a odtud se jelo na Veleslavín. Pak se jelo tramvají. 
Dali jsme si dvě hry - jednu na týmy, druhou všichni proti všem. V týmech vyhrál Petrův tým a všichni proti všem vyhrál ... Petr. 
V údolí Divoké Šárky jsme vylezli na vrchol, rozhlíželi se a hráli hry: Pepo, Pepo; Evoluce, Šátkovanou. 
Výlet skončil tím, že jsme nasedli na vlak a jeli do Kladna.
(Matyáš)
 • KLUB MLADÉHO DIVÁKA
Je den 20.11. a někteří z nás si řekli, že poznáme zase trochu české kultury, a proto jsme vyrazili do divadla "Záhada hlavolamu".
Když konečně přijel autobus, tak hádejte, co jsme udělali? ...Ano, nastoupili jsme. Po dlouhé jízdě jsem se konečně mohl nadýchnout čerstvého vzduchu, ale čerstvý vzduch se po chvilce proměnil v zápach. Ano, byli jsme v pražském metru. Po nepříjemné cestě Prahou nastal fail, přišli jsme ke špatnému divadlu. Nakonec jsme našli to správné divadlo. A stálo to za to. Představení bylo excelentní! Takže 10 z 10.
Pak nás čekala cesta zpět, takže smolík ...
(Petr)
 

Říjen 2018

31. 10. 2018

VÍTEJ, ,,PODZIME,,

Listy na stromech nám začaly měnit barvu, objevila se mlha i déšť, a i když jsme ráno vstávali do šera, odpoledne na nás čekalo sluníčko. Každý týden se střídalo počasí lepší i horší, ale vždyť ano - máme přeci podzim.

Lada, Jakub

 • Naše kroužky:

Jsme členy např. turistického kroužku, který má za sebou první výlet. Dne 20.10. jsme se vydali na Vysoký vrch. Cesta byla velmi fyzicky náročná, ale nakonec jsme všichni přišli živí a zdraví. Na vrcholku byla věž s výhledem. Spolužák se sice bál, ale zvládl to a rozhlédl se po okolí.

Pak jsme si sedli k ohništi a opékali nejrůznější suroviny. Po dobrém teplém obědě, jsme si zašli do nejlepší cukrárny. Fakt doporučuji.

Výlet se mi moc líbil, Petr.

I já, Matyáš, jsem členem turistického kroužku. Cesta do kopce k rozhledně byla zábavná, ale pak na ní vylézt a zase z ní slézt bylo celkem nepříjemné. Ale zvládl jsem to. Pak jsme si rozdělali oheň a pekli jsme všechno možné (ředkve, toasty, buřty, pizza taštičky, banány, chleba...)

Cesta do Unhoště byla dlouhá, ale až tak hrozné to nebylo. Byli jsme tam v cukrárně a dali si sladké odměny. Odtud už na autobus a šup domů.

Novým kroužkem je - bezpečnost a prevence kriminality, kam dochází nejen naše dvě reportérky Katka s Natkou:

V průběhu roku budeme trénovat sebeobranu, dozvíme se, co máme dělat při bouračce, co dělat, když nás někdo napadne a budeme mít návštěvu - hasiče, policii a záchrannou službu. Kroužek vede bývalá policistka. Už se těšíme na zážitky z dalších hodin.

 • Výzva 22

Výzva je dobrá pomůcka pro slabší žáky jako jsme my :-) Výzvu máme s báječnými učitelkami na český jazyk a matematiku.

David, Aneta a Jarda

 • Natka s referáty

Přírodopis mě hodně baví. Dostali jsme zadané referáty na paryby, obojživelníky a ryby. Já jsem si vybrala paryby. Přemýšlela jsem, o čem ten referát udělám, a napadl mě žralok bílý. Poprvé jsem referát přinesla na flešce, ale nešlo to spustit, až příští týden - úspěch.

David měl zajímavý referát na kapra obecného a třeba Katka K. zase na skokana skřehotavého, což se mi moc líbilo.

 • Už nějaký čas probíhá trénink na LASKAVEC, tak nám držte palce, ať se líbíme a uděláme hoooodně radosti.

Katka

 • Již příští týden, 29.10. a 30.10., začínají podzimní prázdniny. Očekáváme dobré a klidné prázdniny. A dobrý spánek, protože 31.10. jedeme do Techmánie! Jaké jsou jinak moje plány na prázdniny? Probudit se, najíst se a jít si zase lehnout.

Šimon

 • Hurá do Techmánie!

31.10. se pojedeme podívat do Techmánie. Nejen naše třída, ale i osmá a devátá. Já osobně se velmi těším nejen proto, že jsem obrovský fanatik vědy. Těším se hlavně na představení s tekutým dusíkem. Také doufám, že se to bude líbit i mým spolužákům, kteří se o vědu tolik nezajímají.

Honza

 

Září 2018

30. 9. 2018

UVÍTÁNÍ NOVÉHO ŠKOLNÍHO ROKU V 7.ROČNÍKU JEDINĚ S NADŠENÍM

Po zbytečně krátkých letních prázdninách, jsme se slzou v oku zasedli společně do lavic sedmého ročníku. Lavice naší třídy se ale z přízemí přesunuly do prvního patra. Nyní dočasně sídlíme ve cvičné kuchyňce, a tak k sobě máme ještě blíž. I naše sestava se změnila. Je nás o jednoho víc. Máme nového spolužáka, který posílil naše řady.

Stejně tak se rozrostl i počet našich předmětů, letos jsme se začali učit německy. A přestože za sebou máme teprve první měsíc, naše škola se již účastnila sportovních soutěží (Slánská míle, závody na ,,inlajnech,,) a naši zástupci nemohli chybět.

Už jsme zvědaví, co přinese nadcházející měsíc, kdy se na Vás zase bude těšit naše Vinařická drbna!

 

Červen 2018

30. 6. 2018

Ať žijí prázdniny!

Máme za sebou i červen, poslední měsíc povinné školní docházky tohoto roku. Přestože byl začátek tohoto měsíce obtížný, čekaly nás konečné písemné práce a rozhodující boje o lepší známku, v závěru nás neopustil úsměv.

Středeční akademii jsme zvládli (menší nervozitu jste nám jistě odpustili) a ve čtvrtek už na nás čekal zasloužený odpočinek na třídním výletu v Toboze. A co v pátek? Ten už patřil vysvědčení, kde jsme gratulovali našim dvěma hrdinům s vyznamenáním. Zároveň jsme si oddychli, že se v září zase všichni sejdeme... Tentokrát ale jako sedmáci!

Krásné, pomaloučku ubíhající, prázdniny plné slunce VŠEM smiley

 

Květen 2018

7. 6. 2018

Cíl v dohledu

Celý květen bylo slunečno. Mohli jsme se koupat v bazénu, běhat celé dny venku, chodit se psem, nebo jezdit na chatu. Téměř nepršelo, což vadilo zahrádkářům. Bylo příliš sucho. Dnes ale máme za sebou první letošní bouřku.

(David a Lada)

* Dne 2. 5. jsme měli branný den. Co nás čekalo? Evakuace, ta byla fajn. Na dalším stanovišti jsme stříleli, také jsme se seznámili s letadly a zbraněmi naší armády. Třetí stanoviště byl POKOS - učili jsme se bránit, a dokonce jsme soutěžili. Bohužel jsme prohráli, o kousek. Na čtvrtém stanovišti začala první pomoc. Dozvěděli jsme se (mimo jiného), že při masáži srdce je nutné držet tempo, které odpovídá písničce Rolničky, rolničky… Na posledním stanovišti jsme poslouchali o nebezpečných látkách atd. Vyzkoušeli jsme si i plynové masky!

(Matyáš a Natálie F.)

* Dne 3. 5. se odehrál u nás ve škole, ZŠ a MŠ Vinařice, výchovný koncert s výkladem. Přijela ho odprezentovat milá a hodná paní letitých zkušeností. Zahrála nám na klavír nejrůznější skladby Smetany a Janáčka …hrála báječně. Všem se nám to moc líbilo, určitě by to málokdo zahrál.

(Aneta, Daniela)

* Dne 4. 5. proběhl Den Země. Už druhý rok naše třída plela a uklízela dvůr školy. Já s kamarádkou jsme plely první část dvoru. Našly jsme již zasmrádlé mlíčko. Fuj. Kromě tohoto incidentu jsme si den užili. Byl to jeden z mála dnů, kdy jsme se nepohádali a bylo to fajn.

(Daniela)

* Psal se den 1. 5. (úterý) a najednou jsem se dozvěděl, že je Svátek práce. „A jóó! Ej, mám volno, hmm,“ to byla moje reakce. 8. 5. další svátek! Říkal jsem si, že jsem v nebi. Žádná škola. Byly to nejlepší 2 týdny v životě. Málem bych totiž zapomněl, že v pondělí před státními svátky, byla ředitelská volna. Teď se Vás zeptám: „ Kdo z Vás si vzpomněl na Den matek?“ Já teda jo. Teď už nás čekají hlavní prázdniny,

loučí se s Vámi Petr a Šimon J

* PLANETÁRIUM : Do planetária jsme vyrazili moderním autobusem a ještě před začátkem byla svačina. Samozřejmě také proběhlo poučení o chování během programu. Uvnitř jsme všechny věci odložili do skříněk a prohlídka začala. V budově byla např. černá díra, kam se házely hopíky. Ale náš hlavní program probíhal ve velkém sálu s projekcí. Na střešním plátně nám ukázali nejrůznější souhvězdí a další vesmírné zajímavosti.

Pak už nás čekala cesta zpět. Poslední hodina – Př.

(Lada)

* Během května jsme vyráběli věci na akademii, plakáty, rám na obraz, foťák a další potřebné rekvizity. Už nám chybí jen pár věcí. Trénujeme! Jde nám to celkem dobře, ale někdy se i pleteme. Občas se i pohádáme. V každé scénce se objeví max. 4 lidé, takže si zahrajeme všichni J

(Julie a Katka L.)

 

Duben 2018

1. 5. 2018

Duben za námi

S dubnem dorazilo netypicky teplé počasí a s ním k nám dorazilo třetí čtvrtletí. Veškeré informace o něm jste se dozvěděli na třídních schůzkách, stejně jako informace o chystané akademii (27.6.) a změnách v příštím roce. Co ale na třídních schůzkách nezaznělo? Hodnocení dubnových akcí z pera Vinařické drbny (alespoň od těch, kteří nezapomněli):

 • BOTANICKÁ ZAHRADA

Dne 10.4. jsme měli naplánovaný výlet do Botanické zahrady v Praze se sedmou třídou. Sraz jsme měli na vlakovém nádraží na Kladně. Cesta do Prahy byla celkem krátká. Pak jsme šli asi půl hodinky pěšky. Když jsme tam vešli, bylo tam celkem dusno. Prohlédli jsme si masožravé rostliny a hlavně motýly.

Petr

 • VÝLET DO MUZEA MUMIÍ

Dne 23.4. proběhl výlet do Prahy na mumie. Dostali jsme takové ,,vysílačky,, a podle navoleného čísla exponátu začal výklad. Bylo to hezké a zajímavé, ale bylo mi těch lidí líto. Byl to divný pocit, dívat se na něco, co dříve bylo živé, a teď to leží ve vitríně v muzeu. Cestou zpět polovina vlaku usnula. Výlet se mi líbil, bylo to zajímavé.

 Daniela

6.jpg

24.4. KMD Divadlo Gong představení ,,Romeo a Julie,,
30.4. ředitelské volno