Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. třída

Příspěvky

Duben 2020

3. 5. 2020

Stále se učíme doma. Stále dostáváme od paní učitelky úkoly přes email našich rodičů, ale nastala jedna příjemná změna – každý pracovní den se přes aplikaci DISCORD všichni žáci + paní učitelka učíme a aspoň se slyšíme.

Kromě učení jsme tento měsíc dostali speciální úkol:

Moji milí žáci – druháci, moje zlatíčka!

Jistě znáte pana JOSEFA SPEJBLA a jeho rodinu a přátele. Představte si, že před pár dny, 19. 3. 2020, slavil Josef Spejbl svátek a také měl narozeniny – bylo mu 100 let!!!

Ve škole bychom si o tom spolu vyprávěli a napsali pracovní list (povídání + obrázky). Protože současná nepříjemná situace nám to nedovoluje, věřím, že vše zvládnete sami (nebo s pomocí rodičů, když je poprosíte) a napíšete:

 • kdo je pan Josef Spejbl
 • jakého má syna
 • jestli mají doma zvířátko a jaké
 • kdo je kamarádka jeho syna
 • komu se říká BÁBINKA
 • co společně zažívají
 • kde bydlí
 • kde jste se s ním setkali, zda to setkání bylo příjemné, zajímavé
 • + další zajímavosti, které znáte nebo si zjistíte.

Věřím, že nezapomenete na obrázky (nakreslené, nalepené).

Vzhledem k současné pandemické situaci v naší republice, a vlastně na celém světě, patří stoletý pan Josef Spejbl do nejvíce ohrožené skupiny virem zvaný KORONAVIR. Vidíte, že se také chrání rouškou.

2.png

Ráda bych, abyste se ve svém povídání také zaměřili na tuto pandemii, abyste poradili Spejblovi a jeho známým

 • jak se mají v této době chovat
 • jak mají dodržovat hygienu
 • jak mají vyplnit svůj volný čas
 • jak byste Spejblovi mohli pomoci VY nebo někdo jiný.

Určitě budete mít mnoho dalších nápadů, o kterých byste chtěli napsat a nakreslit. Budu moc ráda.

Všichni jsme tento speciální úkol (projekt) splnili. Někdo včas, někdo po opakovaném upozornění. Až budeme zase chodit do školy, vytvoříme si ze všech našich prací krásnou nástěnku, abychom se oprávněně pochlubili ostatním a také si přečetli to, co spolužáci napsali a někteří i nakreslili.

Někdo svému zpracování věnoval hodně času, někdo méně. Je to znát na splnění úkolu, ale všichni jsme se nějakým způsobem snažili.

Ti nejlepší mají přislíbeno, že jejich práce budou otisknuty v novinách Kladenský deník. Blahopřejeme!!!!!!!

 

Březen 2020

1. 4. 2020

Měsíc nám začal moc pěkně – hned druhý týden byly JARNÍ PRÁZDNINY, na které se každý z nás velmi těšil. Avšak letos jejich průběh byl pokažený vyhlášením NOUZOVÉHO STAVU v České republice, zavřením všech škol, některých obchodů, atd. z důvodu pandemie koronaviru.

Nejprve jsme si, my děti, myslely, že to je vlastně fajn, že nemusíme do školy a máme delší prázdniny, ale už je to dlouhé a únavné a stejně se musíme učit. Paní učitelka posílá emailem každé pondělí úkoly na celý týden.

Ve škole by to bylo lepší, máme tam kamarády!!

 

Vážení rodiče,

moc si vážím vaší současné práce s dětmi a doufám, že vzájemná spolupráce bude i nadále dobře fungovat. Věřím, že současná nepříjemná a nežádoucí situace v naší republice, v Evropě i ve světě se brzo urovná a vše se vrátí k dřívějšímu běžnému životu.

Děkuji za vaši práci.

Lenka Rulfová

 

Moji žáci druháci,

ve třídě je moc prázdno. Stýská se mi!!!!

vaše paní učitelka

 

Únor 2020

4. 3. 2020

Nejkratší měsíc v roce má letos o 1 den víc, protože je PŘESTUPNÝ ROK.

V únoru nám začal plavecký výcvik. Jezdíme každou středu a moc nás to baví. Jsme rozděleni do družstev podle toho, jak dokážeme plavat bez pomůcek nebo s pomůckami.

V matematice jsme se seznámili s dalšími početními úkony – násobení, dělení.

Samozřejmě že v ostatních předmětech se učíme také nové učivo (věta jednoduchá, souvětí, slovesa, spojky, úraz, nemoc, příznaky nemoci, kalendářní rok, školní rok, sčítání, odčítání do 100 s přechodem přes desítku, …), ale násobení a dělení je pro nás něco úplně nového a zajímavého.

Končí zimní období, i když sněhu jsme si zrovna moc neužili. Příští měsíc nás čekají týdenní prázdniny a někteří za sněhem vyrazí do hor. Dávejte na sebe pozor.

 

Leden 2020

31. 1. 2020

A je tady nový rok – rok 2020! Všem přejeme mnoho pohody a zdraví!!!!

Začali jsme velice příjemně – 6. 1. bylo pro žáky ředitelské volno. Tak jsme se ve třídě setkali v úterý 7. 1. a povídali si o Vánocích, o dárcích, o prázdninách a také o panu Josefu Ladovi. Seznámili jsme se s jeho dětstvím, s jeho dalším životem, s jeho dcerou Alenou Ladovou, s jeho knížkami a s jeho mnoha krásnými obrázky. V pátek 10. 1. jsme jeli do Kladna do knihovny na Sítnou, kde pro nás měli připravený program na téma Josef Lada. Paní knihovnice nám vyprávěla, vyptávala se nás, četla nám a my jí, měla pro nás připravené knížky a obrázky od pana Lady, soutěže ve dvojicích. Bylo to moc pěkné a zajímavé. Nakonec jsme si knihy v knihovně mohli prohlédnout.

V úterý 21. 1. jsme v hodině matematiky pracovali s iPady, což se nám velmi líbilo a chtěli bychom zase.

Měsíc leden není jen začátek nového roku, ale pro nás žáky hlavně měsícem pololetního vysvědčení. A nyní hurá do 2. pololetí. Ať se nám daří aspoň tak, jak v tom prvním.

img_20200121_081431.jpg

img_20200110_090057.jpg

 

Prosinec 2019

27. 12. 2019

A je tu PROSINEC – nejkrásnější, nejzáhadnější, nejtajnější, nejkouzelnější, nejpohádkovější, nejočekávanější a poslední měsíc v kalendářním roce, kdy se dětem plní jejich sny a tajná přání.

Aby to čekání na Ježíška bylo pro děti příjemnější, chodí světem 5. 12. Mikuláš se svými pomocníky andílky a nosí hodným dětem dárečky. Pro ty zlobivé si přicházejí čerti a odnesou si je do svého pekla, kde z nich udělají pomocníky při přikládání do pekelných kotlů.

Také do školy přišel Mikuláš s andílky a přinesl sladkosti. Do třídy též vběhlo několik čertů a chtěli si ta naše zlobidla odnést. Nakonec se nechali uprosit, že se děcka polepší, a tak nám je nechali ve třídě. Uvidíme, jak dlouho jim ty sliby vydrží.

Ani v prosinci nás neminulo učení – mučení, ale zvládáme to.

Ve čtvrtek 19. 12. jsme se všichni sešli v 17 h, abychom zazpívali koledy pro rodiče a všechny, kteří se přišli podívat a nasát vánoční atmosféru.

V pátek jsme ve třídě vyráběli přáníčka pro naše blízké, stojánek na ubrousky a hlavně dostali dárky. Protože jsme nebyli ve škole všichni, čeká nás ještě překvapení 7. 1. 2020, kdy se po prázdninách a ředitelském volnu sejdeme.

PŘEJEME VŠEM KRÁSNÉ A SPOKOJENÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY, HODNĚ POHODY A V ROCE 2020 PEVNÉ ZDRAVÍ A MNOHO SPOKOJENOSTI.

žáci 2. třídy + Lenka Rulfová

3..jpg

5..jpg

 

Listopad 2019

25. 11. 2019

Poslední podzimní měsíc jsme byli pilní a pracovití stejně tak, jak jsou pilné včeličky na jaře a v létě.

Stále opakujeme a trénujeme počítání do 20 (hlavně s přechodem přes desítku), ale již jsme začali počítat po desítkách do 100, zapisovat čísla do 100 (není to vždy jednoduché nezaměnit číslice) a vyhledávat je na velké STOVKOVÉ TABULI.

V českém jazyce nás „trápí“ HLÁSKOVÁ STAVBA, délka samohlásek, řazení slov podle abecedy – a hlavně psaní bez chyb.

Prvouka – získáváme znalosti o rodině a příbuzných.

Listopad jsme si zpestřili, stejně jako minulý měsíc, návštěvou divadelního představení „Malý princ“. Tentokrát jsme jeli do Kladna. Bylo to zajímavé, hezké a většině se divadlo líbilo. Někteří měli jiný názor – na to mají právo. Nikdy se nezavděčíte úplně všem. Každý má svůj názor, každý věci prožívá jiným způsobem.

Co bychom však měli mít a cítit všichni stejně? PŘECE SLUŠNÉ CHOVÁNÍ JEDEN K DRUHÉMU.

 

Říjen 2019

4. 11. 2019

Již dva měsíce jsou z nás druháci. Máme plno učení v předmětech, které jsme měli i v loňském školním roce – český jazyk, matematika, prvouka. Máme ale také nové předměty – anglický jazyk, hru na flétnu. Snažíme se, většina všechno zvládá bez problémů. Základem je každodenní pravidelné čtení.

Našli jsme si také čas na zábavu – byli jsme v Praze v divadle na krásném představení „Jak jsem se ztratil“. Jednalo se o vánoční představení a my se již na Vánoce moc a moc těšíme.

Všem, kteří tyto řádkou čtou, přejeme krásný podzim.

 

Září 2019

29. 9. 2019

Ahoj všichni!!!

Zdravíme vás po letních prázdninách, které byly bezva a užili jsme si je.

Nyní jsou z nás již DRUHÁCI a máme 1. školní měsíc za sebou. A také nějaké změny ve třídě. Jedna spolužačka se odstěhovala, jeden spolužák se přistěhoval. Ve výsledku je nás stále 20. Než jsme se pustili do pilné práce (učení), vyjeli jsme do Kladna na MINIGOLF. Byli jsme tam již v červnu a líbilo se nám tam, proto jsme jeli opět.

Nejprve jsme opakovali učivo z minulého školního roku. Ti, kteří si během léta procvičovali čtení, psaní počítání, to měli mnohem lehčí a vše zvládli. Už začínáme nové učivo.

Před třídou máme krásný velký rozkvetlý strom, který by se během roku měl zaplnit tituly knih, které přečteme a pak o nich povyprávíme spolužákům. Každý z nás má svou kytičku, která čeká na názvy našich knížek.

Všem přejeme pohodový školní rok.

 

Červen 2019

2. 7. 2019

Poslední školní měsíc byl plný událostí (a to jsme se ještě museli učit). 
1. 6. DEN DĚTÍ – na fotbalovém hřišti ve Vinařicích bylo pro nás připraveno mnoho různých stanovišť, kde jsme soutěžili a plnili zadané úkoly. Pak jsme dostali sladkosti a jiné dárečky.
3. 6. slavnostní PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE v knihovně na Sítné v Kladně – přišli se podívat rodiče i prarodiče, také naše paní ředitelka. Byli jsme trochu nesví, protože jsme si neuměli představit ten velký meč, kterým budeme pasováni. Paní učitelka nám všechno ve škole vysvětlila, jak to bude probíhat, ale nervozita stejně malinko panovala. Dopadlo to bezvadně. Rodiče i ostatní byli spokojeni a nadšeni a my za odměnu šli do cukrárny.
17. 6. výlet na PRAŽSKÝ HRAD – jeli jsme společně s předškoláky z MŠ. Podívali jsme se do místností, do kterých se turisté a další návštěvníci Prahy nedostanou, protože v nich úřaduje prezident, premiér, vláda, přijímají se státní návštěvy, atd. Bylo to zajímavé. Počasí nám přálo, výlet se vydařil.
19. 6. PASOVÁNÍ s panem starostou Vinařic v místní knihovně – tentokrát bez rodičů, ale s naší paní ředitelkou se přišla podívat i paní zástupkyně. Každý z nás přečetl kousek příběhu z knížky a potom nás pan starosta obrovským mečem pasoval na čtenáře.
11. 6. , 20. 6. dramatický kroužek naší školy hrál pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků – z naší třídy kroužek navštěvuje 6 žáků a byli kouzelní v roli trpaslíků. Měli úspěch na Kladně i ve Vinařicích.
26. 6. AKADEMIE – vše jsme zvládli i přes velké horko. Rodičům jsme se líbili a tomu jsme moc rádi.
27. 6. MINIGOLF  na Kladně – hezké a příjemné zakončení školního roku.
28. 6. VYSVĚDČENÍ  a hurá na prázdniny !!!!!!
Přejeme moc pěkné prožití letních prázdnin, hodně zajímavých zážitků a  plno pohody. 

Fotografie jsou k prohlédnutí kliknutím zde

 

Pasování prvňáčků na čtenáře

5. 6. 2019

Od září se naši prvňáčkové snažili naučit číst. Není to nic snadného, dá to velkou práci. Vždyť je tolik písmenek v abecedě! A všechno to bezvadně zvládli.

Během školního roku 2x navštívili knihovnu na Sítné v Kladně, kde se seznámili s knížkami pro nejmenší čtenáře, předvedli své čtenářské umění, zahráli pohádku, vyprávěli o své škole.

A pak nastal „den D“ – slavnostní PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE v pondělí 3. 6. 2019 v 9,30 h. Všichni se moc těšili, ale měli také trochu trému. Přišli se na ně podívat rodiče i prarodiče. A také paní ředitelka. Paní knihovnice všechny přítomné přivítala a pak předala slovo Kubíkovi a Honzíkovi, kteří za všechny prvňáky přečetli slavnostní slib čtenáře. Každý žák byl potom vyzván a velkým rytířským mečem pasován na čtenáře. Všichni dostali krásné dárky – samozřejmě knížku + pexeso.

Na závěr celá třída předvedla své krátké literární vystoupení. Všichni prvňáčkové byli moc a moc šikovní. Přejeme jim, aby čtení je stále tak bavilo a aby se nechali knížkou provázet během svého života.

2..jpg

img_20190603_094057.jpg