Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vinařický jarmark

16. 3. 2016

Třetí Vinařický Velikonoční jarmark proběhl tento víkend v Obecním společenském domě Vinařic u Kladna. Spolek rodičů při místní ZŠ a MŠ, zástupci školy a dobrovolnice z obce, v čele s V. Laštovičkovou a J. Kyselovou opět uspořádali oblíbenou akci určenou všem věkovým kategoriím, Vinařický jarmark.
Jarmark se pomalu stává zvykem. Tvořiví vinařičtí, ale nejen oni, nabízejí převážně ruční výrobky s tématikou volenou podle ročních období. Tradičně se objevují výrobky z pedigu, perníky, věnce, látkové i keramické dekorace, šperky a v neposlední řadě pochoutky ze sousedských stolů. Letos se součástí velikonočních trhů stala také burza oděvů a hraček, kterou několikrát ročně pořádá Spolek rodičů. Cílem dobročinné burzy je umožnit rodičům výhodně prodat své zboží a současně nakoupit oblečení o velikost větší.
Nedílnou a vyhledávanou součástí se staly také dětské dílny, kde se letos zdobilo na tři sta medových velikonočních perníčků. Přes 500 vyfouknutých vajec, různorodé materiály na ozdobu i ruční bruska pro tvorbu krajkových ornamentů, to vše bylo dětem i dospělým k dispozici při výrobě velikonočních dekorací.
Organizátorky ale upozorňují hlavně na přesah celé akce a to je sousedské setkání. Na neutrální půdě se tak potkají zástupci místních organizací, učitelé s rodiči, starousedlíci s „náplavami“, povídají si a spolupracují, to je pro dnešní vesnici stejně důležité jako v minulosti. Proto se aktivní dobrovolnice z obce rozhodly celý jarmark zakončit sousedským posezením s hudbou a tancem Jarním vínkem. Ten završil třídenní dobročinnou akci, jejíž výtěžek bude opět poskytnut na potřeby dětí ZŠ a MŠ Vinařice.

 

Náhledy fotografií ze složky Vinařický jarmark 2016